Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Objawy boreliozy

Objawy boreliozy

Borelioza jest choroba odzwierzęcą przenoszona przez kleszcze, które są nosicielami bakterii borrelia burgdorferi, jest  bardzo trudna do zdiagnozowania gdyż nie daje jednoznacznych objawów, może być utajona przez wiele miesięcy lub lat. Objawy boreliozy można pomylić z grypą, osłabieniem a nawet depresją. Oficjalnie uważa się iż jest to choroba odkleszczowa jednak mogą ją przenosić również komary, pchły, wszy, meszki, moskity, muchy końskie.

Jeśli po ukąszeniu kleszcza występuje rumień wędrujący diagnoza jest prostsza w kierunku boreliozy. Objaw ten występuje u niewielkiej liczby zakażonych. Aby szybko określić czy zostaliśmy zakażeniu boreliozą należy od razu wykonać biorezonans na obecność bakterii borrelia. Badanie krwi na obecność przeciwciał wskaże ich obecność dopiero po około miesiącu od ugryzienia. Wyklucza to możliwość zahamowania rozwoju choroby gdyż po takim okresie borelioza przechodzi w fazę rozsianą której leczenie jest bardzo długie i często nieuleczalne. Jest to choroba wielonarządowa, atakuje tkankę mięśniową oraz nerwową.

OBJAWY BORELIOZY

Faza wczesna – 1-3 tygodni od ukąszenia może dawać objawy miejscowe – rumień wędrujący, obrzęk jaśniejszy w środku coraz bardziej zaczerwieniony na brzegach, miejsce często jest wypukłe oraz rozgrzane. Rumień może powstać nie tylko w miejscu ukąszenia (objaw ten występuje jedynie u 30% zakażonych) w tej fazie mogą się pojawić objawy podobne do przeziębienia lub grypy.

Bez tytułu

Faza rozsiana – jeśli nie zostaną podane antybiotyki w fazie wczesnej przechodzi ona w fazę rozsianą. Pojawiają się objawy wtórne takie jak bolesne zapalenie stawów, skurcze, dygotanie mięśni, depresja, schorzenia kardiologiczne. Gdy mamy takie objawy nie zapomnijmy poinformować lekarza iż byliśmy ukąszeni przez kleszcza.

Faza przewlekła – gdy nie zostanie prawidłowo zdiagnozowana borelioza we wcześniejszych stadiach przechodzi ona w fazę przewlekłą. W tym czasie objawy często ustają, jednak po dłuższym czasie mogą wrócić ze zdwojoną siłą. Pojawiają się symptomy grypopodobne, ból gardła, gorączka, bóle stawów, bóle i zawroty głowy, zaburzenia mowy, utrata wzroku, paraliż twarzy, tiki, dreszcze, sztywność stawów. Niezbędna jest wizyta u lekarza oraz wdrożenie specjalistycznego leczenia.

LECZENIE BORELIOZY 

Leczenie boreliozy polega na przyjmowaniu antybiotyków przez okres 21-28 dni

W wyniku powikłań może dojść do zachorowania na:

  • zapalenie opon mózgowych
  • zapalenie mózgu
  • porażenie nerwu twarzowego
  • zapalenie osierdzia
  • zapalenie wsierdzia
  • boleriozowe zapalenie stawów
  • zapalenie mięśnia sercowego

Cechą charakteryzująca boreliozę jest przewlekłe zmęczenie, u wielu ludzi zainfekowanych bakterią borrelią może nigdy nie rozwinąć się borelioza. Może ona się pojawić w momencie osłabienia układu odpornościowego.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Może zainteresuje Cię też jeden z poniższych tematów?
Zobacz także te artykuły:
Mrożone wiśnie

Dzięki mrożeniu produktów możemy zachować ich świeżość na dłużej. Przydaje się to nie tylko w przypadku owoców i warzyw sezonowych, ale również gdy zostanie nam

Czytaj dalej »
Zakupy spożywcze w stylu zero waste

Wiele z nas ma problem z ilością kupowanych produktów spożywczych, co za tym idzie z ich wykorzystaniem zanim się zepsują. Generuje to niepotrzebne wydatki oraz

Czytaj dalej »

Skutkiem choroby nerek jest galopująca miażdżyca i niewydolność serca, a zatem zawały i udary mózgu – ostrzega nefrolog prof. Beata Naumnik z Białegostoku. Kluczowe znaczenie

Czytaj dalej »
leczenie trądziku

Wiele osób, niezależnie od wieku zmaga się z problemem trądziku. Ten kosmetyczny dysonans potrafi wprawić w kompleksy niejedną osobę. Sposobów na walkę z trądzikiem jest

Czytaj dalej »