Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Naukowcy: przebiegnięcie maratonu nie wpływa na wzrost sztywności mięśni u biegaczy w wieku 50+

Przebiegnięcie maratonu nie wpływa na wzrost sztywności mięśni u biegaczy w wieku 50+. To zaskakujący wniosek, gdyż przed rozpoczęciem badania taka była hipoteza oraz subiektywne odczucia biegaczy – mówią autorzy badania.

Naukowcy z Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu oraz Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu przedstawili w środę wyniki wspólnych badań nad wydolnością biegaczy maratonu, którzy ukończyli 50 lat. Porównano wyniki badań 23 uczestników maratonu we Wrocławiu. To pierwsze takie badanie w Polsce, które miało wyjaśnić, jakie czynniki fizjologiczne mają wpływ na wynik biegaczy w przedziale wiekowym 50+.

Prof. Krzysztof Maćkała z AWF wyjaśnił, że dwukrotnie – na jeden dzień przed startem oraz w ciągu 30 minut po dobiegnięciu do mety – badano zawodnikom sztywność dwóch mięśni: czterogłowego uda i trójgłowego łydki w obu nogach w 12 punktach.

„Stwierdzono, że nie ma wzrostu sztywności mięśni po maratonie. Ewenementem jest, że stwierdzono zmniejszenie sztywności w lewej łydce, która jest mięśniem dominującym w biegu. Tym samym nie potwierdzono hipotezy, że właściwości mechaniczne mięśni i napięcie spoczynkowe mogą ulec zmianie po długotrwałym wysiłku fizycznym” – powiedział prof. Maćkała.

Prof. Jan Chmura z AWF nie krył zaskoczenia z takich wyników badań, bo wiele lat sam biegał maratony i subiektywnie odczuwał sztywność mięśni.

„Przebiegłem 24 maratony w różnych strefach klimatycznych i warunkach i zawsze miało to wpływ na odczuwaną sztywność mięśniową i skurcze mięśni. Byłem bardzo zdziwiony, że wyniki naszych badań nie potwierdzały tego, co odczuwałem sam po tych wszystkich startach” – powiedział prof. Chmura.

Naukowcy z Katedry Fizjologii i Patofizjologii i Zakładu Fizjologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu badali natlenienie, ciśnienie krwi oraz wpływ oddychania na wydolność m.in. na obkurczanie się i rozszerzanie naczyń krwionośnych. Biegaczom pobrano dzień przed i tuż po maratonie próbki krwi, poddano ich też testom wydolnościowych i zbadano stan naczyń krwionośnych.

Przeczytaj też:  Jakie są zalety karmienia piersią?

Dr Bartłomiej Paleczny ocenił, że u zawodników w wieku 50+ w porównaniu do młodszych biegaczy nie odnotowywano dynamicznego rozszerzenia naczyń krwionośnych w trakcie wzrostu wysiłku i zmęczenia.

„Notowano wręcz obkurczenie naczyń krwionośnych. To może nie jest takie zaskakujące, ponieważ z wiekiem rozszerzanie naczyń w ogóle się zmniejsza” – powiedział naukowiec.

Dodał, że stwierdzono również, iż u starszych zawodników szybciej reagowały chemoreceptory, swoiste czujniki odpowiedzialne za natlenienie krwi, które wcześniej reagowały, gdy układ krwionośny był niedotleniony. (PAP)

autor: Roman Skiba

ros/ ekr/

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Może zainteresuje Cię też jeden z poniższych tematów?
Zobacz także te artykuły:
Jak pozbyć się wszy u dziecka?

Stereotypowe myślenie wskazuje, że wszy są wynikiem braku higieny. Często utożsamiane są z brudem i osobami z marginesu społecznego. Nasza redakcja przyjrzała się tematowi z

Czytaj dalej »
Jak pielęgnować storczyki? Kobieta ogląda fioletowego storczyka orsnącego w doniczce na oknie

Jak pielęgnować storczyki? ​ Storczyki inaczej zwane orchideami są bardzo efektownymi i eleganckimi kwiatami obecnymi w naszych domach. Bardzo pięknie prezentują się w każdym wnętrzu.

Czytaj dalej »
Napis Englisj ułożony z kolorowych klocków z literkami

Rodzice, którzy swobodniej podchodzą do uczenia się języków i przekazywania ich swoim dzieciom osiągają lepsze efekty dydaktyczne – wynika z badań rodzin wielojęzycznych. Obiektywne czynniki

Czytaj dalej »

Jak zrobić domowy makaron? KULINARIA Domowy makaron jest nieporównywalnie smaczniejszy, od tego zakupionego w sklepie. Ale to nie jedyny jego plus. Nie dość, że smakuje

Czytaj dalej »
Co jeść, kiedy nie możemy wyjść z domu?

Obecna sytuacja zmusza nas do ograniczenia wychodzenia na zewnątrz. Wpływa to na wiele elementów naszego życia. Mamy ograniczone możliwości ćwiczeń fizycznych, bo siłownie, kluby fitness

Czytaj dalej »
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/fringoo/public_html/odpowiadamy.pl/wp-includes/functions.php on line 5420 Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/fringoo/public_html/odpowiadamy.pl/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107