Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Jak uratować zafarbowane w praniu ubrania?

Jak uratować zafarbowane w praniu ubrania?

W teorii każdy wie, że przed włożeniem ubrań do pralki, należy je posegregować ze względu na ich kolor. Rzeczy jasne z jasnymi, a ciemne z ciemnymi. Problem pojawia się wówczas, gdy ubrania są kolorowe. Zawsze istnieje obawa, że podczas prania, któryś kolor może puścić barwnik i katastrofa gotowa. Na rynku dostępne są różnego rodzaju odplamiacze, które co rusz prześcigają się w reklamach w niezawodności działania. Niestety często skład takich specyfików jest naszpikowany chemią, która nie tylko szkodzi człowiekowi, ale też przyrodzie. Dlatego warto dowiedzieć się, jakie są domowe sposoby na pozbycie się zafarbowanych ubrań.

ZRÓB PLAMĘ W JAJO...

Nie wszyscy wiedzą, że skorupka jaj ma właściwości wybielające. Dlatego, gdy Twoje ubrania pofarbują się jedno od drugiego, wrzuć je z powrotem do pralki wraz ze skorupką jaja. Skuteczny sposób i w dodatku nie niszczy on tkanin.

LIŚĆ LAUROWY NIE TYLKO W KUCHNI

Liść laurowy to przyprawa wykorzystywana głównie w kuchni. My prezentujemy także jego inne zastosowanie. Sprawdzi się on bowiem także w łazience. Należy przygotować ze sporej ilości liści laurowych napar, doprowadzić do wrzenia i gdy temperatura już na to pozwoli zalać nim zafarbowane ubrania. Gdy napar całkowicie wystygnie należy ponownie włożyć ubrania do pralki i ustawić ją na normalny tryb. Po wypraniu ubrania powinny być, jak nowe.


SOK Z CYTRYNY

Podobnie, jak skorpupka jaja, sok z cytryny ma właściwości wybielające. Najlepiej sprawdzi się on przy problemie z białymi ubraniami. Dla lepszego efektu można dodać niewielką ilość sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia.


OCET - CZY ABY NA PEWNO?

Podobnie, jak skorpupka jaja, sok z cytryny ma właściwości wybielające. Najlepiej sprawdzi się on przy problemie z białymi ubraniami. Dla lepszego efektu można dodać niewielką ilość sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Może zainteresuje Cię też jeden z poniższych tematów?
Zobacz także te artykuły:
Joga - jak zacząć, jak ćwiczyć w domu?

Joga to znana od tysięcy lat i wywodząca się z Indii forma samorozwoju, koncentrująca się na doskonaleniu ciała, psychiki i duszy. Wiele osób traktuje jogę jako kompleksowy sposób na zachowanie sprawności fizycznej, włączając elementy jogi do codziennego treningu.

Czytaj dalej »
Para uprawiająca nordic walking

Nordic walking – inaczej chodzenie z kijami, jest to rekreacyjna forma aktywności fizycznej angażująca 90 % mięśni całego ciała. Energiczne marsze stały się bardzo modnym

Czytaj dalej »
Człowiek broniący się tarczą przed covid

Szczepienia nie dotyczą tylko osób zdrowych. Im bardziej jesteśmy chorzy, tym bardziej powinniśmy się szczepić – przekonywali w czwartek eksperci podczas konferencji prasowej online. Za

Czytaj dalej »
Jak radzić sobie w upalne dni? Sposoby na upał

Lato to niewątpliwie jedna z tych pór roku, na które wyczekuje się najbardziej. Dla jednych jest to czas odpoczynku od szkoły, dla innych okres urlopowy.

Czytaj dalej »

KATOWICE PODRÓŻE – ŚLĄSK Katowice stanowią stolicę województwa śląskiego. Jest to największe miasto tego regionu, liczące prawie 303 tys. ludności. Niemal każdy kojarzy Katowice z

Czytaj dalej »