Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Red "fake news live" banner displayed over a world map.

Jak odróżnić fake news od prawdziwej informacji?

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest

Internet jest niezwykle bogatym źródłem wiedzy o świecie. Niestety wśród rzetelnych stron i wiadomości w internecie krąży także wiele nieprawdziwych informacji. Niektóre z nich bywają tak absurdalne, że mogą wywołać jedynie uśmiech politowania, inne brzmią na tyle wiarygodnie, że potrafią wprowadzić nas w błąd. Aby bezpiecznie korzystać z sieci warto wiedzieć jak odróżnić fake news od prawdziwej informacji.

Co to jest fake news?

Fake news to fałszywa wiadomość publikowana w mediach lub serwisach społecznościowych z intencją wprowadzenia odbiorcy w błąd. Fake news dotyczy często wydarzeń sensacyjnych, przez co jest chętnie przekazywany dalej. W zależności od tematu informacji jej autor może osiągnąć korzyść finansową, polityczną lub prestiżową. Fake newsy mogą być wykorzystywane wywoływania niepokojów społecznych w tzw. wojnie hybrydowej.

Należy pamiętać, że nie każda nieprawdziwa informacja jest fake newsem. Fake news ma na celu wprowadzenie odbiorcy w błąd. Należy tu rozróżnić nieprawdziwe i wprowadzające w błąd fałszywe wiadomości od satyry lub parodii, która jest przeznaczona dla celów humorystycznych i nie ma na celu wprowadzenia w błąd odbiorców.

Prawdziwe wiadomości bywają również czasem uznawane za fałszywe przez osoby lub instytucje z powodu negatywnej dla tych osób lub instytucji treści.

Po czym poznać, że informacja jest prawdziwa?

Przede wszystkim informacje należy czerpać ze sprawdzonych źródeł. Staraj się potwierdzać wiadomości w kilku źródłach, najlepiej niepowiązanych ze sobą (np. w portalu internetowym, gazecie, na oficjalnej stronie instytucji). Jeśli znasz język obcy, zobacz także co piszą zagraniczne serwisy informacyjne (np. BBC News, CNN).

Należy także zachować dystans do wiadomości i linków udostępnianych w mediach społecznościowych. Nie przekazuj bezkrytycznie otrzymanych linków. Przekazując dalej fake newsa zwiększasz w oczach znajomych wiarygodność informacji (znajomi mają do siebie wzajemnie zaufanie) i pomagasz autorowi fałszywki w osiągnięciu jego celu.

Przeczytaj też:  Wymiana baterii w telefonie. Objawy uszkodzonej baterii

Zwracaj uwagę na język komunikacji. Sprawdzaj, czy informacja zawiera fakty, czy głównie komentarze i opinie. Nie wierz zdjęciom. Pamiętaj, że kultura osobista nie dopuszcza drwin i ośmieszania innych. Zwracaj uwagę na rodzaj krytyki i czy dyskusja jest oparta na argumentach, czy raczej jest to pozbawiony faktów hejt.

Infografika z ISSA.pl na temat jak rozpoznać i weryfikować fałszywe informacje

Udostępnij ten artykuł:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest

Dodaj swój komentarz i dołącz do dyskusji

Najchętniej czytane

Bądź zawsze na bieżąco

Zapisz się na nasz newsletter

Piszemy raz w miesiącu. Nie wysyłamy spamu.