Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Jak drzemka wpływa na zdrowie?

Jak drzemka wpływa na zdrowie?

Wg słownika języka polskiego (PWN) słowo drzemka oznacza tyle co krótki, lekki sen. I tak też jest w rzeczywistości. Mówiąc o tym, że ktoś uciął sobie drzemkę, mamy na myśli sen, który nie trwał dłużej niż 30 minut. Więcej na ten temat w niniejszym artykule – serdecznie zapraszamy!

Niektórzy twierdzą, że drzemka to czysta strata czasu. Nie warto robić sobie przerwy na krótki sen, bo masa zajęć nie pozwala na taki przywilej. W rzeczywistości jednak jest to bardzo błędne rozumowanie, gdyż drzemka może przynieść nie tylko walory zdrowotne, ale także usprawnić codzienne funkcjonowanie. Mieszkańcy Morza Śródziemnego odbywają sjestę – najczęściej w okolicy południa, po obiedzie. Jest to dla nich czas odpoczynku i drzemki właśnie. Być może dlatego ich sposób bycia znacznie różni się od naszego. Zauważyć u nich można większą radość życia i pozytywne nastawienie. Japończycy natomiast, wykorzystują podróż w metrze do drzemki, przemieszczając się z pracy do domu. Z kolei Amerykanie określają drzemkę jako “power nap”, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza energetyczna drzemka. A co robią Polacy? Polacy coraz bardziej zapracowani zapominają o jakimkolwiek odpoczynku. Dlatego poznaj zalety drzemki i zmień swoje nawyki – zrób to dla zdrowia.

Drzemka zapobiega chorobom serca

Regularne ucinanie sobie drzemki ma korzystny wpływ na układ krążenia. Na przeprowadzonej konferencji Europejskiego Towarzystwa Kardiochirurgii w 2015 r. w Londynie, naukowcy dowiedli, że codzienna drzemka może skrócić ryzyko chorób serca o 10%. Badanie to przeprowadzono na grupie 200 mężczyzn i 186 kobiet, którzy zmagali się z nadciśnieniem tętniczym. Ciśnienie po drzemce jest niższe nie tylko w ciągu dnia, ale także utrzymuje się przez noc. Dlatego jeżeli jesteś w grupie ryzyka zachorowalności na choroby serca, warto regularnie praktykować drzemkę.

Drzemka niweluje stres

Wiele osób prowadzi stresujący tryb życia. Dla nich w szczególności zalecane są drzemki. Regularne ucinanie sobie drzemki zmniejsza poziom kortyzolu (hormonu stresu) w organizmie. W konsekwencji nawet w sytuacjach stresujących osoby, które śpią w dzień lepiej sobie z nimi radzą. Zauważono także polepszenie samopoczucia oraz lepsze radzenie sobie ze stresem.

Porządny zastrzyk energii na drugą połowę dnia

Spadek formy przypada mniej więcej na godzinę 14:00. To właśnie wtedy nasz organizm sygnalizuje zmęczenie. Niektórzy sięgają wtedy po kawę lub inny napój energetyczny, a tak naprawdę najlepszym ratunkiem jest drzemka. Już kilkunastominutowa wpływa pozytywnie na procesy pamięciowe. Dlatego jeżeli jesteś w trakcie nauki, warto zrobić sobie krótką przerwę na sen, który wzbudzi kreatywność i odświeży sprawność umysłową. Już 20 minutowa drzemka poprawia percepcję, koncentrację, szybkość podejmowania decyzji oraz produktywność na resztę dnia.

Kiedy robić drzemkę?

Warto podkreślić, że wbrew ogólnej opinii drzemka w ciągu dnia wcale nie zaburzy snu w nocy. Należy jednak ucinać sobie ją przed godziną 18:00. Nie powinna trwać ona dłużej niż 30 minut. Po tym czasie nasz sen przechodzi w fazę głębokiego snu, dlatego gdy obudzimy się po śnie, który będzie dłuższy niż 30 minut, będziemy bardziej zmęczeni niż przed drzemką.

Udostępnij ten artykuł:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest

Dodaj swój komentarz i dołącz do dyskusji

Najchętniej czytane

Bądź zawsze na bieżąco

Zapisz się na nasz newsletter

Piszemy raz w miesiącu. Nie wysyłamy spamu.