Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Jak drzemka wpływa na zdrowie?

Jak drzemka wpływa na zdrowie?

Wg słownika języka polskiego (PWN) słowo drzemka oznacza tyle co krótki, lekki sen. I tak też jest w rzeczywistości. Mówiąc o tym, że ktoś uciął sobie drzemkę, mamy na myśli sen, który nie trwał dłużej niż 30 minut. Więcej na ten temat w niniejszym artykule – serdecznie zapraszamy!

Niektórzy twierdzą, że drzemka to czysta strata czasu. Nie warto robić sobie przerwy na krótki sen, bo masa zajęć nie pozwala na taki przywilej. W rzeczywistości jednak jest to bardzo błędne rozumowanie, gdyż drzemka może przynieść nie tylko walory zdrowotne, ale także usprawnić codzienne funkcjonowanie. Mieszkańcy Morza Śródziemnego odbywają sjestę – najczęściej w okolicy południa, po obiedzie. Jest to dla nich czas odpoczynku i drzemki właśnie. Być może dlatego ich sposób bycia znacznie różni się od naszego. Zauważyć u nich można większą radość życia i pozytywne nastawienie. Japończycy natomiast, wykorzystują podróż w metrze do drzemki, przemieszczając się z pracy do domu. Z kolei Amerykanie określają drzemkę jako “power nap”, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza energetyczna drzemka. A co robią Polacy? Polacy coraz bardziej zapracowani zapominają o jakimkolwiek odpoczynku. Dlatego poznaj zalety drzemki i zmień swoje nawyki – zrób to dla zdrowia.

Drzemka zapobiega chorobom serca

Regularne ucinanie sobie drzemki ma korzystny wpływ na układ krążenia. Na przeprowadzonej konferencji Europejskiego Towarzystwa Kardiochirurgii w 2015 r. w Londynie, naukowcy dowiedli, że codzienna drzemka może skrócić ryzyko chorób serca o 10%. Badanie to przeprowadzono na grupie 200 mężczyzn i 186 kobiet, którzy zmagali się z nadciśnieniem tętniczym. Ciśnienie po drzemce jest niższe nie tylko w ciągu dnia, ale także utrzymuje się przez noc. Dlatego jeżeli jesteś w grupie ryzyka zachorowalności na choroby serca, warto regularnie praktykować drzemkę.

Drzemka niweluje stres

Wiele osób prowadzi stresujący tryb życia. Dla nich w szczególności zalecane są drzemki. Regularne ucinanie sobie drzemki zmniejsza poziom kortyzolu (hormonu stresu) w organizmie. W konsekwencji nawet w sytuacjach stresujących osoby, które śpią w dzień lepiej sobie z nimi radzą. Zauważono także polepszenie samopoczucia oraz lepsze radzenie sobie ze stresem.

Porządny zastrzyk energii na drugą połowę dnia

Spadek formy przypada mniej więcej na godzinę 14:00. To właśnie wtedy nasz organizm sygnalizuje zmęczenie. Niektórzy sięgają wtedy po kawę lub inny napój energetyczny, a tak naprawdę najlepszym ratunkiem jest drzemka. Już kilkunastominutowa wpływa pozytywnie na procesy pamięciowe. Dlatego jeżeli jesteś w trakcie nauki, warto zrobić sobie krótką przerwę na sen, który wzbudzi kreatywność i odświeży sprawność umysłową. Już 20 minutowa drzemka poprawia percepcję, koncentrację, szybkość podejmowania decyzji oraz produktywność na resztę dnia.

Kiedy robić drzemkę?

Warto podkreślić, że wbrew ogólnej opinii drzemka w ciągu dnia wcale nie zaburzy snu w nocy. Należy jednak ucinać sobie ją przed godziną 18:00. Nie powinna trwać ona dłużej niż 30 minut. Po tym czasie nasz sen przechodzi w fazę głębokiego snu, dlatego gdy obudzimy się po śnie, który będzie dłuższy niż 30 minut, będziemy bardziej zmęczeni niż przed drzemką.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Może zainteresuje Cię też jeden z poniższych tematów?
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Zobacz także te artykuły:
Close up man hands using smart phone battery low charged battery screen

W dzisiejszych czasach, niemalże każdy jest posiadaczem smartfona. Można wręcz zaryzykować stwierdzenie, że staliśmy się niewolnikami wciąż postępującej technologii. Niektórzy nie wyobrażają sobie 15 minut

Czytaj dalej »
Alergie krzyżowe

Zjawisko alergii występuje coraz powszechniej, dotykając coraz większego odsetka dzieci i dorosłych. Niektóre osoby nie mają problemu z określeniem alergenu, który wywołuje objawy alergii; niekiedy

Czytaj dalej »
Jak być dobrym szefem? Szef gratuluje podwładnemu awansu

Jak być dobrym szefem? To pytanie zadaje sobie każda osoba, która zarządza ludźmi. To wielki przywilej móc kimś kierować, ale staje się to atutem dopiero

Czytaj dalej »
Woda brzozowa. Jak sok z brzozy wpływa na zdrowie?

O wodzie brzozowej szczególnie głośno robi się na przełomie kwietnia i maja. To właśnie wtedy można spotkać butelki połączone specjalną rurką z pniem drzewa. Sprawdź,

Czytaj dalej »
"Klimatyczne ABC" - polscy eksperci przygotowali darmowy podręcznik o klimacie

Interdyscyplinarny zespół ekspertów przygotował podręcznik na temat zmiany klimatu, który może być pomocą dydaktyczną dla nauczycieli w szkołach średnich oraz na uczelniach. Książka “Klimatyczne ABC”

Czytaj dalej »