Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Jak drzemka wpływa na zdrowie?

Jak drzemka wpływa na zdrowie?

Wg słownika języka polskiego (PWN) słowo drzemka oznacza tyle co krótki, lekki sen. I tak też jest w rzeczywistości. Mówiąc o tym, że ktoś uciął sobie drzemkę, mamy na myśli sen, który nie trwał dłużej niż 30 minut. Więcej na ten temat w niniejszym artykule – serdecznie zapraszamy!

Niektórzy twierdzą, że drzemka to czysta strata czasu. Nie warto robić sobie przerwy na krótki sen, bo masa zajęć nie pozwala na taki przywilej. W rzeczywistości jednak jest to bardzo błędne rozumowanie, gdyż drzemka może przynieść nie tylko walory zdrowotne, ale także usprawnić codzienne funkcjonowanie. Mieszkańcy Morza Śródziemnego odbywają sjestę – najczęściej w okolicy południa, po obiedzie. Jest to dla nich czas odpoczynku i drzemki właśnie. Być może dlatego ich sposób bycia znacznie różni się od naszego. Zauważyć u nich można większą radość życia i pozytywne nastawienie. Japończycy natomiast, wykorzystują podróż w metrze do drzemki, przemieszczając się z pracy do domu. Z kolei Amerykanie określają drzemkę jako “power nap”, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza energetyczna drzemka. A co robią Polacy? Polacy coraz bardziej zapracowani zapominają o jakimkolwiek odpoczynku. Dlatego poznaj zalety drzemki i zmień swoje nawyki – zrób to dla zdrowia.

Drzemka zapobiega chorobom serca

Regularne ucinanie sobie drzemki ma korzystny wpływ na układ krążenia. Na przeprowadzonej konferencji Europejskiego Towarzystwa Kardiochirurgii w 2015 r. w Londynie, naukowcy dowiedli, że codzienna drzemka może skrócić ryzyko chorób serca o 10%. Badanie to przeprowadzono na grupie 200 mężczyzn i 186 kobiet, którzy zmagali się z nadciśnieniem tętniczym. Ciśnienie po drzemce jest niższe nie tylko w ciągu dnia, ale także utrzymuje się przez noc. Dlatego jeżeli jesteś w grupie ryzyka zachorowalności na choroby serca, warto regularnie praktykować drzemkę.

Drzemka niweluje stres

Wiele osób prowadzi stresujący tryb życia. Dla nich w szczególności zalecane są drzemki. Regularne ucinanie sobie drzemki zmniejsza poziom kortyzolu (hormonu stresu) w organizmie. W konsekwencji nawet w sytuacjach stresujących osoby, które śpią w dzień lepiej sobie z nimi radzą. Zauważono także polepszenie samopoczucia oraz lepsze radzenie sobie ze stresem.

Porządny zastrzyk energii na drugą połowę dnia

Spadek formy przypada mniej więcej na godzinę 14:00. To właśnie wtedy nasz organizm sygnalizuje zmęczenie. Niektórzy sięgają wtedy po kawę lub inny napój energetyczny, a tak naprawdę najlepszym ratunkiem jest drzemka. Już kilkunastominutowa wpływa pozytywnie na procesy pamięciowe. Dlatego jeżeli jesteś w trakcie nauki, warto zrobić sobie krótką przerwę na sen, który wzbudzi kreatywność i odświeży sprawność umysłową. Już 20 minutowa drzemka poprawia percepcję, koncentrację, szybkość podejmowania decyzji oraz produktywność na resztę dnia.

Kiedy robić drzemkę?

Warto podkreślić, że wbrew ogólnej opinii drzemka w ciągu dnia wcale nie zaburzy snu w nocy. Należy jednak ucinać sobie ją przed godziną 18:00. Nie powinna trwać ona dłużej niż 30 minut. Po tym czasie nasz sen przechodzi w fazę głębokiego snu, dlatego gdy obudzimy się po śnie, który będzie dłuższy niż 30 minut, będziemy bardziej zmęczeni niż przed drzemką.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Może zainteresuje Cię też jeden z poniższych tematów?
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Zobacz także te artykuły:
Szukaj Jak rozpoznać zawał serca? Jak pomóc?

Co roku na zawał serca zapada ok. 100 tys. osób, dlatego nasza redakcja zdecydowała się napisać na ten temat, by być może zamiast mierzyć się

Czytaj dalej »
Czy lampy UV LED do paznokci szkodzą zdrowiu?

Wciąż trwa trend robienia sobie paznokci, których trwałość przedłużają lampy UV/LED. Mało, która kobieta przed takim zabiegiem upiększającym zastanawia się nad wpływem promieniowania na zdrowie.

Czytaj dalej »
Kobieta wyrzuca zużytą maseczkę do zielonego kosza z odpadami do recyklingu

Biodegradowalne maseczki opracowane na Politechnice Łódzkiej zanikną w środowisku kompostu po 6 tygodniach od wyrzucenia. Opatentowane już maseczki mają właściwości bakteriobójcze. Obecnie naukowcy pracują nad

Czytaj dalej »
Jak bezpiecznie robić zakupy? Zasady bezpiecznych zakupów w czasie epidemii koronawirusa

Robienie zakupów w czasie epidemii koronawirusa jest nieco utrudnione. Ograniczenie liczby klientów w sklepie, bezpieczne odstępy w kolejce czy godziny dla seniorów maja pomoc nam

Czytaj dalej »

KULINARIA Jak zrobić Spaghetti Carbonara? Carbonara jest jedną z podstawowych potraw kuchni włoskiej. Jest to danie bardzo szybkie do przygotowania z wykorzystaniem, makaronu, boczku,  żółtego

Czytaj dalej »