O tym, że Internet w świecie pełni bardzo ważną rolę wie już każdy. Życie każdego człowieka toczy się wokół rozwiązań internetowych, choć czasami bywa, że nawet o tym nie wie. Sieć nieprzerwanych połączeń internetowych przenika w każdą dziedzinę życia. Naocznie widzimy je poprzez blogi, serwisy internetowe, media społecznościowe lub fora internetowe. Jak jednak zaistnieć namacalnie w Internecie? Kluczem do wszystkiego jest hosting.
Hosting – niezbędnik strony internetowej
W poprzednim artykule dowiedzieliście się już czym jest domena (Domena – co to jest?). Dlatego warto także wiedzieć, że sama domena nie uczyni strony internetowej. Aby strona mogła zadziałać jednocześnie potrzebny jest hosting. Hosting polega na udostępnieniu miejsca na komputerze w specjalnych do tego przeznaczonych serwerowniach, które pracują całą dobę. Dzięki temu masz pewność, że strona którą umieścisz na danym hostingu będzie działać o każdej porze dnia i nocy. Właściciele serwerów udostępniają wolne miejsce wielkim serwisom multimedialnym, sklepom internetowym, portalom internetowym itd. Wszystko to oczywiście za odpowiednią opłatą. Wysokość opłaty zależna jest od wielkości zajmowanego miejsca na dysku, od szybkości łącza, bezpieczeństwa przechowywanych danych lub obsługą techniczną.
Który hosting wybrać?
Na to pytanie bardzo ciężko odpowiedzieć. W ostatnim czasie powstało wiele firm, które zajmują się sprzedażą hostingową. Najczęściej idzie to w duecie z domeną. Kwotę najczęściej uiszcza się raz do roku i traktuje to jako abonament. W Internecie istnieje wiele rankingów opisujących charakter danego hostingu, ale najlepiej samemu zrobić reaserch w sieci i porównać ceny z dostępnymi usługami. Zasada działania wszędzie jest taka sama, różni się jedynie panelem administracyjnym późniejszego zarządzania.
Darmowy hosting – czy to się opłaca?
Warto dodać, że na rynku istnieją także darmowe hostingi. Jednak stanowczo odradzamy korzystanie z tego typu rozwiązania. Jeżeli stawiasz na profesjonalizm, bez wahania zainwestuj kilka złotówek w płatny hosting, który nie ma prawa Cię zawieźć. Ten darmowy natomiast może na każdej płaszczyźnie.
– totalnie za darmo,
– uproszczona funkcjonalność,
– dedykowany początkującym webmasterom.
– niski transfer danych,
– brak bazy danych,
– ograniczona przestrzeń dyskowa,
– częste awarie,
– niechciane reklamy.
Podsumowując – to wszystko sprawić może, że pomimo ciekawych treści zamieszczanych przez Ciebie w Internecie przy pomocy darmowego hostingu, użytkownik nie pozostanie na Twojej stronie zbyt długo, gdyż ta będzie się godzinami wczytywać, lub irytować przeglądających niechcianymi reklamami. Z drugiej jednak strony, gdy rozpoczynasz dopiero przygodę z tworzeniem stron internetowych darmowy hosting może być dla Ciebie etapem testowym, za którego w dodatku nic nie zapłacisz. Dlatego wybór zależy od Twoich zamiarów i poziomu zaawansowania tworzenia stron internetowych.