Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Domena – co to jest?

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest

Co to jest domena?

Każdy, kto swobodnie porusza się po świecie Internetu, doskonale zdaje sobie sprawę z wagi znaczenia domeny. To w końcu ona jest kluczem do sukcesu każdej strony internetowej. Czym więc jest owa domena? O tym w niniejszym artykule.

Przyciąga jak magnes

Najprościej określić domenę jako podstawowy składnik tożsamości internetowej. Co przez to rozumieć? Domena jest więc nazwą strony, która przekierowuje do pożądanych treści w Internecie. To zupełnie tak jak z ludźmi. Każdy ma nadane imię i nazwisko, dzięki którym bez problemu można się ze sobą komunikować. Twórcy stron internetowych prześcigają się w wykupowaniu oryginalnych domen (czyli nazw). Dzieje się tak, dlatego że to w dużej mierze od adresu strony internetowej zależy jej sukces, dlatego trafniejsze nazwy przykuwają uwagę i są zapamiętywane przez użytkowników – działają niczym magnes na odbiorcę.

 

DWIE SKŁADOWE DOMENY: każdy domena składa się z dwóch części:  nazwa główna i końcówka – rozszerzenie.

 

O nazwie głównej już przeczytaliście nieco wyżej. Odnosi się ona bardzo często do nazwy firmy, organizacji lub innej działalności – domena ma być ich wizytówką.

Końcówka (rozszerzenie) domeny dzieli się na:

  • narodową (pl, de, uk),
  • globalną (com, net),

  • funkcjonalną (edu, gov, org),

  • funkcjonalną drugiego poziomu (net.pl, info.pl),

  • regionalną (ślask.pl, waw.pl).

Sprawdź dostępność domeny

Jeżeli już wymyśliłeś nazwę swojej strony i uważasz, że jest ona unikatowa, upewnij się, czy nie została już wcześniej przez kogoś wykorzystana. W tym celu, możesz wpisać wymyśloną przez siebie nazwę z rozszerzeniem w adres przeglądarki. Jeżeli wyświetli ci się działająca strona lub informacja od dostawcy domen, że ta domena jest już wykupiona bądź zarejestrowana – to znak, że się spóźniłeś i nie możesz wykorzystać tej domeny w Internecie. Zawsze istnieje szansa odkupienia od posiadacza pożądanej przez Ciebie domeny o ile ten, w ogóle ma zamiar ją sprzedać, albo o ile będzie Cię na nią stać. Podstawowe domeny można kupić już za ok. 15 zł., dlatego niektórzy kupują je, by później wystawiać je na aukcjach – to sposób na niezły zarobek, jeżeli rzeczywiście dysponuje się unikatową i przyciągającą domeną.

Udostępnij ten artykuł:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest

Dodaj swój komentarz i dołącz do dyskusji

Najchętniej czytane

Bądź zawsze na bieżąco

Zapisz się na nasz newsletter

Piszemy raz w miesiącu. Nie wysyłamy spamu.