Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Ćwiczenia z hula hop. Jak zacząć?

Kobieta w dresie ćwiczy z obciążonym hula hop

Hula hop to bezpieczny i przyjemny sposób na spalenie kalorii i tkanki tłuszczowej, poprawę równowagi, wzmocnienie mięśni i poprawę kondycji sercowo-naczyniowej. A do tego jest to niedroga i łatwa do rozpoczęcia dyscyplina, którą możesz wykonywać niemal wszędzie. Wszystko, czego potrzebujesz, aby zacząć to hula hop i miejsce do swobodnego ruchu. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci rozpocząć tę zakręconą przygodę.

1. Znajdź obręcz o odpowiednim rozmiarze

Sukces Twoich treningów ma wiele wspólnego z rozmiarem obręczy, którą wybierzesz. Jedna z rad dla początkujących to użycie większej obręczy na początek, ponieważ wtedy będziesz wykonywać wolniejsze obroty. Jeśli masz taką możliwość, wybierz się do sklepu i wypróbuj obręcz przed zakupem.

2. Dobierz odpowiednią wagę

Jeśli zdecydujesz się na hula hop z obciążeniem, to dobrym wyborem „na start” będzie obręcz, która waży od około jednego do dwóch kilo. Gdy nabierzesz wprawy i zbudujesz formę, rozważ przejście na cięższy model obręczy, ale tylko wtedy, gdy będziesz w stanie utrzymać właściwą postawę podczas podczas ćwiczenia.

3. Skorzystaj z instruktażu. Lub filmików na Youtube

Istnieje wiele samouczków online i filmików, które podpowiedzą Ci jak prawidłowo ćwiczyć z hula-hop. Jeśli Twoja lokalna siłownia ma na wyposażeniu obręcze, rozważ udział w zajęciach. Warto nauczyć się podstaw przed rozpoczęciem samodzielnych treningów.

4. Zacznij od krótszych treningów

Ćwicząc z hula hop, uczysz swoje ciało, jak poruszać się we właściwy sposób z obręczą (koordynacja), jednocześnie pracując nad układem sercowo-naczyniowym (trening aerobowy). Z tego powodu, być może trzeba będzie zacząć od krótszych treningów.

Postaraj się o dwie lub trzy 10-minutowe sesje dziennie. Możesz je rozłożyć w czasie lub włączyć do ćwiczeń całego ciała. W miarę poprawy kondycji możesz wydłużać czas każdego treningu.

Zwróć uwagę na właściwą technikę ćwiczeń i postawę ciała

Na początek upewnij się, że Twoje stopy są ustawione prawidłowo. Stopy powinny być rozstawione nieco szerzej niż na szerokość ramion, a jedna stopa powinna znajdować się nieco przed drugą.

Następnie upewnij się, że plecy są proste, a mięśnie grzbietu napięte. Nie chcesz zginać się w talii i obciążać dolnej części pleców.

Przełóż obręcz przez głowę, zatrzymaj na wysokości talii, opierając ją o plecy i chwyć ją z każdej strony.

Następnie zacznij kręcić nią w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Jeśli jesteś leworęczna/y, łatwiej będzie Ci kręcić obręczą w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara.

Gdy obręcz zacznie się obracać, poruszaj talią ruchem okrężnym, aby utrzymać obręcz w ruchu. Przesuń biodra lekko do przodu, gdy obręcz przesuwa się po brzuchu, i odepchnij się, gdy obręcz przesuwa się po plecach.

Nie martw się, że obręcz na początku będzie spadać. To normalne. Po prostu podnieś ją i próbuj dalej, aż przyzwyczaisz się do tego ruchu.

5. BHP ćwiczeń z hula hop

Hula hop jest stosunkowo bezpieczne, istnieją jednak pewne wskazówki, o których należy pamiętać dla bezpieczeństwa i wygody ćwiczeń:

  • Zachowaj prawidłową postawę. Trzymaj kręgosłup prosto, a tułów zaangażowany podczas kręcenia hula hoop. Unikaj pochylania się w talii.
  • Noś dopasowane ubrania. W trakcie ćwiczeń lepiej sprawdza się odzież, która przylega do ciała, np. spodnie do jogi lub spodenki kolarskie i dopasowana koszulkę. Luźny materiał będzie przeszkadzał w ruchu bioder i hamował obręcz.
  • Zachowaj ostrożność, jeśli masz kontuzję pleców. Jeśli masz uraz pleców lub przewlekły ból pleców, skonsultuj się z lekarzem lub fizykoterapeutą przed rozpoczęciem ćwiczeń z hula hop, aby upewnić się, że jest to dla Ciebie bezpieczne.

https://www.healthline.com/health/exercise-fitness/hula-hoop-benefits

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Może zainteresuje Cię też jeden z poniższych tematów?
Zobacz także te artykuły:

Gospodarka w Polsce wciąż się rozwija, a co za tym idzie tworzą się nowe miejsca pracy. To sprzyja osobom, które poszukują pracy lub chcą ją

Czytaj dalej »
Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej?

  Dostałeś telefon lub wiadomość e-mail o terminie i miejscu rozmowy kwalifikacyjnej? Brawo! To znak, że spośród wielu kandydatów Twoje zgłoszenie zostało zauważone. Jednak teraz

Czytaj dalej »
Co warto zobaczyć w Łańcucie?

Co warto zobaczyć w Łańcucie? Obowiązkowo zwiedzić trzeba Zamek Lubomirskich i Potockich, oraz zabytkową Wozownię i Storczykarnię  Spacerując po mieście warto spojrzeć na kamieniczki na

Czytaj dalej »
Jak bezpiecznie rozmrażać mięso? Szybkie sposoby na rozmrażanie.

Kto z nas nie lubi mieć w zamrażarce mrożonego mięsa, filetów rybnych, czy kiełbasek czekających na kolację czy szybki obiad w tygodniu? Chętnie zamrażamy domowe

Czytaj dalej »
Jasnowidz trzyma w dłoniach szklana kulę. W czasach niepewności zwracamy się w stronę wróżb.

Korzystanie z usług wróżek w czasach niepewności jest szczególnie częste, ale może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym rozpadu rodziny. Zamiast uciekać w stronie astrologii,

Czytaj dalej »