Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Co warto zobaczyć w Gliwicach?

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest

GLIWICE

Gliwice to miasto położone w województwie śląskim, w którym na dzień 1 stycznia 2018 r. mieszka ponad 181 tys. ludności. Gliwice sąsiadują z Zabrzem. Przez miasto przepływa rzeka Kłodnica. To tyle tytułem wstępu, a teraz odkryjemy największe atrakcje turystyczne tego miasta – zapraszamy!

Zamek Piastowski

Zamek powstał w XIV w i początkowo przybrał formę dwóch baszt obronnych. Dopiero w kolejnych latach dobudowano pomiędzy nimi część mieszkalną, kiedy to zamek stał się siedzibą książęcą. Z racji tej, że zamek w przeszłości nie zawsze należał do miasta, jego poszczególne fragmenty mogą się nieco różnić poprzez różnorodność zastosowanych materiałów podczas remontów. Od 1960 r. funkcjonuje tam Muzeum w Gliwicach. Wstęp do zamku jest bezpłatny, a zwiedzać go można codziennie, z wyłączeniem poniedziałków. Poniżej publikujemy zdjęcia gliwickiego rynku. Nie opisujemy go tutaj, gdyż jest on typową formą zabudowy, która charakterystyczna jest dla każdego miasta. To, że nie poświęcamy mu większej uwagi nie oznacza jednak, że nie polecamy tego miejsca do odwiedzin – wręcz przeciwnie! Zdjęcia mają być dla Ciebie (drogi Czytelniku) jedynie zachętą. Jeśli już byłeś i zwiedziłeś gliwicki rynek, zachęcamy do komentowania i opisywania swoich wrażeń na temat nie tylko rynku, ale całego miasta.

Rynek w Gliwicach
Gliwicka wieża Eiffla

Tak mówi się w tym regionie o radiostacji. I nie byłoby w niej niczego wyjątkowego – w końcu istnieje ich na świecie całe mnóstwo, jednak cały kunszt tkwi w tym, że jest ona wykonana z drzewa modrzewiowego. Całość scalają śruby z mosiądzu. Jest to unikat w skali światowej, gdyż inne obiekty tego typu, rozebrano (zastępująć konstrukcjami metalowymi)  lub zniszczono podczas II wojny światowej. Radiostacja sięga aż 110 m. Radiostacja po roku 1956 pracowała jako maszt antenowy radia Katowice oraz jako zagłuszarka. Natomiast od kilkunastu już lat, radiostacja jest bazą dla łączności radiotelefonicznej – na jej szczycie zamontowano kilkadziesiąt różnych anten. Radiostacja udostępniona jest dla turystów, dlatego możliwe jest jej zwiedzanie. Dzięki temu sama zarabia na renowacje. Przestrzeń wokół radiostacji jest pięknie zagospodarowana, a sam obiekt najbardziej przykuwa uwagę nocą – gdy jest podświetlony.

Palmiarnia

Historia gliwickiej palmiarnie sięga roku 1880, kiedy to przybierała ona formę prywatnej oranżerii. Publicznie zaczęła funkcjonować od 1925 r. – wówczas powstało przy niej także zoo. Aktualnie palmiarnia stanowi pokaźny, przeszklony obiekt, w którym można ujrzeć wiele rodzajów roślin, podzielonych na: rośliny użytkowe, sukulenty, tropikalne oraz na pawilon historyczny. Oprócz okazałych roślin można tam także spotkać zwierzęta, w tym m.in.: żółwie, papugi, kanarki, ryby. Całość umiejscowiona jest niedaleko centrum miasta, na terenie Parku Chopina. Budynek stanowi nowoczesną konstrukcję, która zachęca turystów do zwiedzania.

Gliwicka marina

Gliwice jako swoją atrakcją poszczycić się mogą mariną, która powstała przy porcie rzecznym, który jest początkiem Odrzańskiej Drogi Wodnej. Można tam wypożyczyć sprzęt wodny i na łonie natury spędzić przyjemnie czas. Marina umożliwia czarterowanie łodzi oraz różnego rodzaju szkolenia.

Udostępnij ten artykuł:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest

Dodaj swój komentarz i dołącz do dyskusji

Najchętniej czytane

Bądź zawsze na bieżąco

Zapisz się na nasz newsletter

Piszemy raz w miesiącu. Nie wysyłamy spamu.