Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Co warto zobaczyć w Częstochowie?

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest

CZĘSTOCHOWA

Częstochowa usytuowana jest w północnej części województwa śląskiego na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Przepływa przez nią rzeka Warta. Wg dziennika statystycznego na dzień 30 czerwca, w Częstochowie mieszka niecałe 224 tys. mieszkańców. Czym turystycznie zaskakuje to miasto? O tym w niniejszym artykule – zapraszamy.

Duchowa stolica Polski

Częstochowa głównie odwiedzana jest przez turystów z racji klasztoru na Jasnej Górze, który prowadzony jest przez ojców Paulinów. Co roku odwiedza go milion turystów nie tylko z Polski, ale też z całego świata. Klasztor został wzniesiony w XVI w na wapiennej skale. Swoją sławę zyskał dzięki obrazowi Matki Boskiej – do dzisiaj istnieją spory o to, kiedy obraz ten powstał i przez kogo został namalowany. Faktem natomiast jest, że dzięki niemu Częstochowa stała się miejscem kultu maryjnego i jednym z największych centrów pielgrzymkowych. Istnieją też stereotypy, że Częstochowa przez Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej to miasto wyłącznie kościołów. Rzeczywiście, w mieście tym usytuowanych jest ich wiele, są to np.: Kościół Św. Jakuba, Bazylika Archikatedralna Świętej Rodziny, Kościół Św. Zygmunta. Warto także szczególną uwagę zwrócić na Aleję Najświętszej Maryi Panny. Jest to najbardziej reprezentatywna ulica Częstochowy, która przeszła gruntowny remont, dzięki któremu nabrała świeżości i nowego wyglądu. Aleja podzielona jest nieoficjalnie na 3 części, przez które przebiegają bulwary. Wokół kwitnie handel, usługi, finanse, itp. W okresie pielgrzymek służy za trasę do klasztoru na Jasną Górę.

Częstochowskie Muzeum Zapałek

Aby nieco odejść od duchowych klimatów, prezentujemy częstochowską atrakcję, jaką jest Muzeum Zapałek. Fabryka zapałek powstała 1882 r. Od tego czasu nieprzerwanie produkowane są w niej zapałki. Fabryka ta to idealny przykład przeszłości, która przenika przez teraźniejszość. Pomimo ciągłej produkcji, umożliwiono turystom jej zwiedzanie w Muzeum Zapałek, które zaczęło funkcjonować w 2002 r. i zostało wpisane do Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Warto podkreślić, że jest to jedyne w Europie Muzeum produkcji  zapałek. Zwiedzanie odbywa się od poniedziałku do piątku (8:00-15:00), a w weekendy tylko dla grup zorganizowanych z wcześniejszą rezerwacją. Bilet dla dzieci kosztuje 5 zł, a dla dorosłych 10 zł.

Przeczytaj też:  Niedziele handlowe. Kiedy obowiązuje zakaz handlu?
Kamieniołomy na Złotej Górze

W dzielnicy Zawodzie, na stokach Złotej Góry w minionych latach został wydobywany wapień. Dzięki temu surowcowi, można było budować domy, stawiać ogrodzenia. Współcześnie wydobycie zostało zakończone, a kamieniołom pełni funkcję turystyczną. U jego podnóża w niedalekiej odległości powstał Park Miniatur, który został poświęcony tematyce sakralnej oraz słynny pomnik Jana Pawła II.  Warto pospacerować górą kamieniołomów, aby rozkoszować się widokiem z wysokości nawet 200 m. Wyróżnia się 4 kamieniołomy: Saturn, Adam, Calcium i Emilia, z czego Saturn jest największy.

Park Lisieniec

Na terenie Częstochowy funkcjonuje park miejski, którego największą atrakcją turystyczną są trzy zbiorniki wodne, o łącznej powierzchni 11 ha (Adriatyk, Bałtyk i Pacyfik). Miasto przekonuje, że w najbliższych latach planowane są inwestycję terenu, których głównym zamierzeniem jest stworzenie Aquaparku. Aktualnie zbiorniki służą w lecie za kąpielisko z przystanią Ochotniczego Wodnego Pogotowia Ratunkowego. Na terenie parku powstał także kort tenisowy.

Udostępnij ten artykuł:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest

Dodaj swój komentarz i dołącz do dyskusji

Najchętniej czytane

Bądź zawsze na bieżąco

Zapisz się na nasz newsletter

Piszemy raz w miesiącu. Nie wysyłamy spamu.