Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Co warto zobaczyć w Częstochowie?

CZĘSTOCHOWA

Częstochowa usytuowana jest w północnej części województwa śląskiego na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Przepływa przez nią rzeka Warta. Wg dziennika statystycznego na dzień 30 czerwca, w Częstochowie mieszka niecałe 224 tys. mieszkańców. Czym turystycznie zaskakuje to miasto? O tym w niniejszym artykule – zapraszamy.

Duchowa stolica Polski

Częstochowa głównie odwiedzana jest przez turystów z racji klasztoru na Jasnej Górze, który prowadzony jest przez ojców Paulinów. Co roku odwiedza go milion turystów nie tylko z Polski, ale też z całego świata. Klasztor został wzniesiony w XVI w na wapiennej skale. Swoją sławę zyskał dzięki obrazowi Matki Boskiej – do dzisiaj istnieją spory o to, kiedy obraz ten powstał i przez kogo został namalowany. Faktem natomiast jest, że dzięki niemu Częstochowa stała się miejscem kultu maryjnego i jednym z największych centrów pielgrzymkowych. Istnieją też stereotypy, że Częstochowa przez Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej to miasto wyłącznie kościołów. Rzeczywiście, w mieście tym usytuowanych jest ich wiele, są to np.: Kościół Św. Jakuba, Bazylika Archikatedralna Świętej Rodziny, Kościół Św. Zygmunta. Warto także szczególną uwagę zwrócić na Aleję Najświętszej Maryi Panny. Jest to najbardziej reprezentatywna ulica Częstochowy, która przeszła gruntowny remont, dzięki któremu nabrała świeżości i nowego wyglądu. Aleja podzielona jest nieoficjalnie na 3 części, przez które przebiegają bulwary. Wokół kwitnie handel, usługi, finanse, itp. W okresie pielgrzymek służy za trasę do klasztoru na Jasną Górę.

Częstochowskie Muzeum Zapałek

Aby nieco odejść od duchowych klimatów, prezentujemy częstochowską atrakcję, jaką jest Muzeum Zapałek. Fabryka zapałek powstała 1882 r. Od tego czasu nieprzerwanie produkowane są w niej zapałki. Fabryka ta to idealny przykład przeszłości, która przenika przez teraźniejszość. Pomimo ciągłej produkcji, umożliwiono turystom jej zwiedzanie w Muzeum Zapałek, które zaczęło funkcjonować w 2002 r. i zostało wpisane do Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Warto podkreślić, że jest to jedyne w Europie Muzeum produkcji  zapałek. Zwiedzanie odbywa się od poniedziałku do piątku (8:00-15:00), a w weekendy tylko dla grup zorganizowanych z wcześniejszą rezerwacją. Bilet dla dzieci kosztuje 5 zł, a dla dorosłych 10 zł.

Kamieniołomy na Złotej Górze

W dzielnicy Zawodzie, na stokach Złotej Góry w minionych latach został wydobywany wapień. Dzięki temu surowcowi, można było budować domy, stawiać ogrodzenia. Współcześnie wydobycie zostało zakończone, a kamieniołom pełni funkcję turystyczną. U jego podnóża w niedalekiej odległości powstał Park Miniatur, który został poświęcony tematyce sakralnej oraz słynny pomnik Jana Pawła II.  Warto pospacerować górą kamieniołomów, aby rozkoszować się widokiem z wysokości nawet 200 m. Wyróżnia się 4 kamieniołomy: Saturn, Adam, Calcium i Emilia, z czego Saturn jest największy.

Park Lisieniec

Na terenie Częstochowy funkcjonuje park miejski, którego największą atrakcją turystyczną są trzy zbiorniki wodne, o łącznej powierzchni 11 ha (Adriatyk, Bałtyk i Pacyfik). Miasto przekonuje, że w najbliższych latach planowane są inwestycję terenu, których głównym zamierzeniem jest stworzenie Aquaparku. Aktualnie zbiorniki służą w lecie za kąpielisko z przystanią Ochotniczego Wodnego Pogotowia Ratunkowego. Na terenie parku powstał także kort tenisowy.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Może zainteresuje Cię też jeden z poniższych tematów?
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Zobacz także te artykuły:
Jak używać tamponów?

Tampony są bardzo wygodną alternatywą dla podpasek. Niektóre z nas stosują je tylko w sytuacjach wyjątkowych takich jak basen, aktywność fizyczna, plaża, obcisła odzież. Są

Czytaj dalej »
Dwie kobiety jadące na rowerach przez park

Zalety jazdy na rowerze Jazda na rowerze jest jedną z najczęstszych aktywności uprawianych przez wielu z nas. Stanowi doskonała formę spędzania wolnego czasu, jak również

Czytaj dalej »
Kiedy wypada niedziela handlowa?

Od 1 marca 2018 roku w Polsce obowiązuje ustawa ograniczająca handel w niedzielę, święta oraz niektóre inne dni. Zakaz handlu w niedziele wprowadzany był stopniowo:

Czytaj dalej »
Wymiana baterii w telefonie. Objawy uszkodzonej baterii

Czy bateria twojego smartfona wyczerpuje się w ciągu kilku godzin? Jeśli sięgasz po ładowarkę kilka razy dziennie, być może nadszedł czas, aby wymienić akumulator na

Czytaj dalej »
Morsowanie. Jakie to uczucie? Jak długo można być w wodzie? Jak wchodzić do wody? Jak się ogrzać po wyjściu z wody? Uśmiechnięta kobieta morsuje w przeręblu ubrana w czapkę mikołaja.

W chwili obecnej obserwuje się ogromne zainteresowanie pływaniem na świeżym powietrzu, niezależnie od pory roku. W związku z tym, że tak wielu nowych pływaków poszukuje

Czytaj dalej »