Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Jak skutecznie rzucić palenie?

Jak skutecznie rzucić palenie?

Problem nałogu nikotynowego jest powszechnie wszystkim znany, każdy z nas zna osobę palącą papierosy. Mimo iż w ostatnich latach jest większy trend na niepalenie niż odwrotnie, jest to bardzo duży problem. Często zaczyna się niewinnie od jednego papierosa, później jest ich coraz więcej aż wpada się w nałóg. Nie można sobie odmówić sięgnięcia po papierosa nawet kilkanaście razy dziennie. Pojawia się głód nikotynowy, dodatkowo pojawiają się nawyki związane z paleniem, takie jak: poranna kawa, sytuacje stresowe, reklama podczas filmu, spotkanie ze znajomymi. Gdy postanowimy, że chcemy rzucić palenie jest to pierwszy krok do sukcesu. Musimy być jednak świadomi, iż czeka nas ciężki proces. Każdy organizm jest inny, dlatego uzależnienie przebiega w różny, odmienny sposób.

Co grozi palaczowi?
  • zaćma,

  • twarz nikotynowa,

  • zgaga,

  • częste infekcję górnych dróg oddechowych,

  • nowotwór trzustki,

  • zmniejszenie potencji i płodności,

  • udar mózgu,

  • zęby palacza,

  • nowotwór krtani,

  • rak płuc,

  • zawał serca,

  • choroby żołądka i dwunastnicy,
  •  nowotwór nerek.
Bardzo ważna jest motywacja

Jest to klucz do sukcesu – każdy ma inną, dla jednych będzie to zdrowie, dla innych względy finansowe, dla jeszcze innych chęć posiadania dzieci. Nie ważne co nas motywuje. Najważniejsze, aby mieć cel i w każdej chwili załamania widzieć go na pierwszym planie. Jeśli sami nie dajemy z tym rady można zapisać się do grupy terapeutycznej, wymieniając się wzajemnymi doświadczeniami możemy bazować na wiedzy innych.

Najgorsze są pierwsze 4-5 dni

ód nikotynowy może być bardzo silny, organizm domaga się substancji, która go uzależniła, a która została wyeliminowane. Są to tzw. objawy odstawienia. Receptory w mózgu będą się silnie domagać nikotyny jest to substancja bardzo mocno uzależniająca. Gdy podejmiesz próbę rzucenia, zacznij od wyeliminowania czynników, które kojarzą Ci się z paleniem. Zamiast sięgać po papierosa – przegryź owoc, żuj gumę, przejdź się na spacer, w początkowych fazach zrezygnuj ze spotkań z osobami palącymi, zajmij czymś dłonie.

Przeczytaj też:  Dieta Pegan - co to jest?

Na początku rzucania palenia możesz być nieco rozdrażniony. O fakcie próby walki z nałogiem, warto wspomnieć rodzinie i osobom z bliskiego otoczenia, aby okazały wyrozumiałość. Jeśli nie potrafisz zrezygnować całkowicie z palenie z dnia na dzień, spróbuj zmniejszyć ilość wypalanych papierosów, nie dopalaj ich do końca, miej przy sobie tylko jednego, dwa papierosy. Trzymaj papierosy w mało dostępnych miejscach, aby nie rzucały się w oczy. Postaraj się przedłużać czas między kolejnymi papierosami. Ustalaj sobie wyzwania: jeszcze godzina – jeszcze nie muszę zapalić. Dzięki tym metodą będziesz stopniowo odzwyczajać organizm od czynnika uzależniającego.

Farmakologiczne metody na rzucanie palenia

Jest ich bardzo wiele w aptekach pamiętajmy jednak, że środki te mają nam pomóc w procesie rzucania palenia, łagodzić objawy odstawienne jednak nie sprawią iż z dnia na dzień zapomnimy o papierosach.

Najbardziej pospolite są gumy nikotynowe, zapewniające organizmowi niewielkie dawki tej substancji, dzięki temu głód nikotynowy jest nieco mniejszy. Mogą zmniejszyć również stres związany z odwykiem poprzez sam proces żucia.

Inna alternatywą są pastylki nikotynowe do ssania zasada ich działania jest taka sama jak gum.

Kolejnym bardzo pospolitym produktem są plastry nikotynowe przyklejamy je na wiele godzin, działają podobnie jak gumy – wydzielają do organizmu niewielkie dawki nikotyny. Mniej znaną metodą są inhalacje nikotynowe do tego potrzebne jest specjalne urządzenie czyli ustnik razem z pojemnikiem. Pozwala on na wchłonięcie przez usta powietrza nasyconego nikotyną. Nie wprowadzamy do organizmu substancji smolących. Przy tej metodzie istnieje jednak bardzo duże ryzyko zastąpienia palenia konwencjonalnych papierosów na inhalator. Co na dłuższą metę nie jest rzuceniem nikotyny.

Jakie mogą być objawy odstawienia papierosów:
  • ogólne rozdrażnienie, przeskoki od płaczu do śmiechu, rozedrganie, napięcie wewnętrzne,

  • pogorszenie nastroju zakrawające o stany depresyjne, brak radości z codziennych czynność, poczucie iż coś zostało nam zabrane,

  • zaburzenia koncentracji, cała nasza uwaga koncentruje się na potrzebie zapalenia przez co ciężko skupić uwagę na innych czynnościach,

  • zawroty głowy mogą być spowodowane pojawianiem się we krwi większych ilości tlenu co przy nałogowych palaczach jest znacznie ograniczone,

  • bezsenność jest to pokłosie wcześniejszych dolegliwości głównie rozdrażnienia i nadmiernego napięcia nerwowego,

  • kaszel, drapanie w gardle, częściej występuje u długoletnich palaczy, może być spowodowany oczyszczaniem się dróg oddechowych z flegmy.

Przeczytaj też:  Jak przygotować się do gastroskopii?
Zauważalne zmiany po odstawieniu papierosów:
  1. Już po 20 minutach od zgaszenia ostatniego papierosa, Twój puls i ciśnienie krwi znaczne się obniżą.
  2. Po upływie doby Twoje płuca zaczną się oczyszczać.

  3. Już po 3 dniach nikotyna znika z Twojego organizmu, a Ty sam zauważasz różnice w smaku i węchu. Twoje zmysły się wyostrzają.

  4. Jeśli wytrzymasz w abstynencji 5 lat, ryzyko na zachorowanie na raka krtani, przełyku, jamy ustnej lub płuc, zmniejsza się o połowę. Istnieje także mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia udaru mózgu.

Nie pozwól, by nałóg Cię pokonał
  • Unikaj sytuacji, które wcześniej zawsze kojarzyły Ci się z paleniem papierosów. Jeśli była to kuchnia i poranna kawa, a z nią właśnie ten straszny nałóg, spróbuj zmienić zwyczaje i poranną kawę wypij w pracy.
  • Musisz zrobić wszystko, żeby zapanować nad nałogiem, dlatego myśl do przodu, by rutynowa sytuacja nie spowodowała potrzeby i chęci sięgnięcia po papierosa.

  • Warto także w czasie wolnym zająć czymś ręce. Może to być długopis, piłeczka antystresowa – cokolwiek. Ważne, żeby nie przywoływać odruchu palenia papierosa.

  • Zapisuj w widocznym miejscu ilość dni bez wypalonych papierosów. Stwórz także tabelę z zaoszczędzonymi w ten sposób pieniędzmi, które przeznaczysz tylko dla siebie – może SPA, karnet na siłownie, szaleństwo zakupowe – co tylko zechcesz. Nagradzaj się w ten sposób, to najlepszy motywator rzucenia nałogu. Jeśli nie chce Ci się rozpisywać ręcznie takiej tabeli, poszukaj aplikacji w telefonie, które są stworzone specjalnie dla osób, które walczą z nałogiem.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Może zainteresuje Cię też jeden z poniższych tematów?
Zobacz także te artykuły:

Pyłek kwiatowy, inaczej zwany pszczelim zbierany jest przez pszczoły z kwiatów, mieszany ze śliną i przenoszony do ula na odnóżach. Wykorzystywany jest w celu nakarmienia

Czytaj dalej »
Dieta oczyszczająca. Detox.

Dieta oczyszczająca – działanie i wskazania. Okres świąteczny jest dla organizmu wyzwaniem dietetycznym. Duża ilość potraw przy wigilijnym stole przysparza układowi pokarmowemu wytężonej pracy. Jak

Czytaj dalej »

Ferie 2019 Terminy ferii zimowych na rok szkolny 2018/2019 Już niebawem rozpoczną się ferie zimowe. Nie dla wszystkich w jednym czasie rzecz jasna, bo jak

Czytaj dalej »

Dzieci nie żyją na innej planecie i docierają do nich informacje o wojnie w Ukrainie. Rozmawiajmy z nimi na ten temat, nie popadając w skrajności.

Czytaj dalej »

Zwierzęta w Sylwestra – ja nie strzelam, a Ty? PORADY Sylwester kojarzony jest przez wiele osób z huczną zabawą, której niemalże zawsze towarzyszyć musi pokaz

Czytaj dalej »
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/fringoo/public_html/odpowiadamy.pl/wp-includes/functions.php on line 5373 Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/fringoo/public_html/odpowiadamy.pl/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107