Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

W przyszłości druk 3D może pomóc w ograniczaniu marnotrawienia żywności

Druk 3D może ograniczyć marnotrawstwo żywności, bo umożliwia wykorzystanie odpadów i składników odrzuconych np. ze względów estetycznych. Opracowaniem techniki wytwarzania produktów spożywczych drukowanych techniką 3D z resztek jedzenia zajmuje się m.in. absolwentka Politechniki w Eindhoven, Elzelinde van Doleweerd.

„Jej pierwszy projekt, o nazwie Upprinting Food, skupiał się na odzysku głównie pieczywa i produkcji z masy okruszkowej. Obecnie Holenderka współpracuje z jedną z chińskich firm, badając możliwości wykorzystywania odpadów konsumpcyjnych z ryżu” – podała prof. dr hab. inż. Katarzyna Małgorzata Majewska podczas wykładu na IV Dniach Świadomości Żywieniowej zorganizowanych w maju przez Koło Naukowe Żywienia i Profilaktyki Żywieniowej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (UWM) w Olsztynie.

Produkty z przetworzonych odpadków smakują trochę jak ciasteczka lub krakersy. Aby stworzyć nowe smaki, Elzelinde van Doleweerd eksperymentuje z ziołami, owocami i warzywami.

Z kolei Firma Natural Machines zaprezentowała w 2017 r. na Kongresie Owoców Morza w Reykjaviku (Islandia) opcję wykorzystania swojego urządzenia Foodini do ponownego przetwarzania niewykorzystanych kawałków ryb w bardziej atrakcyjne kształty. „Te restauracje, z którymi współpracują ,chwalą się że potrafią wykorzystać nawet ości i skóry z ryb” – powiedziała prelegentka.

Natomiast w Holandii Cooperative DOOR (niezależne stowarzyszenie producentów warzyw i owoców) rozpoczęło współpracę z firmą 3-D Oceanz w celu wspólnego zbadania możliwości druku z egzemplarzy warzyw i owoców odrzucanych przez kontrolę jakości. Kilka lat temu specjaliści DOOR z odrzuconych pomidorów stworzyli pastę do smarowania.

Jak podała prof. Majewska, „innym sposobem zagospodarowania odpadów żywnościowych z udziałem techniki druku 3D jest wytwarzanie z nich biodegradowalnych tworzyw i przedmiotów użytkowych”. Grupa absolwentów Uniwersytetu Toronto Scarborough w Kanadzie powołała w tym celu startup o nazwie Genecis. „Opracowała sposób na recykling odpadów spożywczych, z których metodami biotechnologicznymi uzyskuje biopolimery PHA (polihydroksyalkaniany), będące podstawą materiału drukarskiego 3D do wytwarzania np. opakowań” – zaznaczyła prof. Majewska.

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (Food and Agriculture Organization of the United Nations, FAO) podaje, że na świecie co roku marnuje się 1,3 mld ton żywności nadającej się do spożycia, co stanowi 1/3 produkowanej żywności. Według szacunków w Unii Europejskiej marnuje się rocznie 88 mln ton żywności, średnio 173 kg na mieszkańca.

Z kolei z badań przeprowadzonych w ramach trzyletniego Projektu PROM wynika, że Polacy w ciągu roku marnują niemal pięć milionów ton żywności. Więcej niż połowa zmarnowanej żywności pochodzi z gospodarstw domowych.

PAP – Nauka w Polsce

amk/ agt/

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Może zainteresuje Cię też jeden z poniższych tematów?
Zobacz także te artykuły:
Jak pozbyć się moli spożywczych?

Mole spożywcze są to nieduże brązowo-szare motyle nocne. Pojawiają się często w naszych domach niespodziewanie, czasem możemy przynieść ich larwy z zakupami. Są przypadki uciążliwych

Czytaj dalej »

Kleszczowe zapalenie mózgu czasami wywołuje jedynie objawy grypopodobne. Trzeba jednak pamiętać, że jest to najczęstsza przyczyna wirusowych neuroinfekcji w Polsce – ostrzega prof. Joanna Zajkowska

Czytaj dalej »
Miód gryczany

Miód gryczany jest miodem o bardzo intensywnym smaku i zapachy gryki. Pozyskiwany jest z kwiatów gryki, rośliny mocno miododajnej. Miód ten ma kolor mocnej herbaty,

Czytaj dalej »

Wśród całego wyposażenia kuchni pod kątem kulinarnym nie wyobrażamy sobie braku patelni. Niezmiernie ważny jest dobór odpowiedniej, na początek musimy odpowiedzieć sobie do czego będziemy

Czytaj dalej »

Czym można zarazić się od kota? Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez swojego pupila. Dzieci uwielbiają zwierzęta, zwłaszcza koty. Nie zdajemy sobie jednak sprawy,

Czytaj dalej »