Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

W czym przechowywać żywność?

W czym przechowywać żywność?

Przechowywanie żywności towarzyszy nam każdego dnia. Mamy z tym do czynienia na codzień rozpakowując zakupy przyniesione ze sklepu, jak również robiąc zapasy w postaci mrożonek. Każdy z nas spotkał się z dużą ilością dostępnych w sklepach plastikowych oraz szklanych pojemników, woreczków zamykanych dość szczelnie.

Dylemat dnia codziennego – co więc wybrać, by cieszyć się świeżością produktów długi czas i było to zdrowe? Unikajmy trzymania żywności w jednorazowych torebkach plastikowych przyniesionych ze sklepu. Jeszcze większym błędem jest pozostawieni wędlin, serów bez żadnego przykrycia. Stają się szybko obślizgłe, pleśnieją, twardnieją, gniją, rozwijają się w nich bakterie. Aby cieszyć się dłużej świeżością potraw należy zminimalizować dostęp tlenu, wilgoci, wysokiej temperatury. Aby to uzyskać warto zaopatrzyć się w pojemniki.

Pojemniki plastikowe

Przy wyborze pojemników plastikowych należy zwrócić uwagę, czy nadają się do przechowywania żywności. Na pojemnikach znajdziemy oznaczenia trójkąt zbudowany ze strzałek z cyfrą w środku od 1-7. Bezpieczne są te z oznaczeniami od 1,2,4,5. Ważna informacją jest również oznaczenie BPA free (związek ten jest bardzo niebezpieczny dla organizmu). Jeśli mamy zamiar podgrzewać żywność w mikrofalówce, zwróćmy uwagę czy dany pojemnik się do tego nadaje. Pojemniki plastikowe ulegają zniszczeniu pod wpływem ciepła, mogę się też wydzielać substancje chemiczne do podgrzewanej żywności. Nigdy nie podgrzewaj żywności w pojemnikach styropianowych, które dostaniesz w restauracji na wynos.

Pojemniki szklane

Pojemniki wykonane ze szkła są o dużo zdrowsze, mogą być nieco droższe w zakupie, jednak dłużej będziemy mogli ich używać. Jedynym minusem może być ich waga  oraz kruchość materiału z jakiego są wykonane. Nie wchodzą one w interakcję z pożywieniem. Bezpiecznie możemy w nich podgrzewać żywność nie wydzielają związków chemicznych. Nie wpływają na smak i zapach żywność. Można ich używać tak długo aż się nie rozbiją. Można zakupić pojemniki szklane z gumową uszczelką jest to dodatkowe zabezpieczenie dla przechowywanego produktu.

Przeczytaj też:  Jak pozbyć się moli spożywczych?

Pojemniki metalowe

Ten rodzaj pojemników nadaje się do przechowywania produktów suchych takich jak makaron, ryż, mąka, cukier, ciasteczka. Nie przechowujemy w nich produktów kwaśnych, aby nie wchodziły w reakcję z metalem.

Pojemniki papierowe

Są najbardziej ekologicznymi produktami do przechowywania żywności, są przyjazne środowisku. Nie stanowią jednak zabezpieczenia dla żywności przed wilgocią. Można w nich przechowywać np. zioła, owoce, warzywa.

pexels-photo-1586947
pexels-photo-890507
Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Może zainteresuje Cię też jeden z poniższych tematów?
Zobacz także te artykuły:
Jak obniżyć poziom cholesterolu?

Umiarkowana ilość cholesterolu we krwi nie jest niczym niepokojącym wręcz jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Głównymi przyczynami podwyższonego cholesterolu jest nadciśnienie, otyłość, zła dieta,

Czytaj dalej »

CZĘSTOCHOWA PODRÓŻE – ŚLĄSK Częstochowa usytuowana jest w północnej części województwa śląskiego na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Przepływa przez nią rzeka Warta. Wg dziennika statystycznego na dzień

Czytaj dalej »
"Klimatyczne ABC" - polscy eksperci przygotowali darmowy podręcznik o klimacie

Interdyscyplinarny zespół ekspertów przygotował podręcznik na temat zmiany klimatu, który może być pomocą dydaktyczną dla nauczycieli w szkołach średnich oraz na uczelniach. Książka „Klimatyczne ABC”

Czytaj dalej »
Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej?

  Dostałeś telefon lub wiadomość e-mail o terminie i miejscu rozmowy kwalifikacyjnej? Brawo! To znak, że spośród wielu kandydatów Twoje zgłoszenie zostało zauważone. Jednak teraz

Czytaj dalej »
Czy lampy UV LED do paznokci szkodzą zdrowiu?

Wciąż trwa trend robienia sobie paznokci, których trwałość przedłużają lampy UV/LED. Mało, która kobieta przed takim zabiegiem upiększającym zastanawia się nad wpływem promieniowania na zdrowie.

Czytaj dalej »
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/fringoo/public_html/odpowiadamy.pl/wp-includes/functions.php on line 5420 Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/fringoo/public_html/odpowiadamy.pl/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107