Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Nordic walking

Para uprawiająca nordic walking

Nordic walking – inaczej chodzenie z kijami, jest to rekreacyjna forma aktywności fizycznej angażująca 90 % mięśni całego ciała. Energiczne marsze stały się bardzo modnym sportem uprawianym przez miliony ludzi na całym świecie. Polega na chodzeniu połączonym z pracą górnej części ciała, poprzez odpychanie się kilami od podłoża.

Nordic walking może uprawiać, w zasadzie każdy, nie ma ograniczeń wiekowych. Co daje świetną możliwość angażowania do aktywności fizycznej ludzi starszych. Nie ma zdrowotnych przeciwwskazań do stosowania energicznego marszu z kijami. Aby dobrze wykonywać marsz z kijami, niezbędne jest poznanie prawidłowej techniki polegającej na, naprzemiennej pracy nóg i rąk. Dzięki temu zaangażowane będą prawie wszystkie partie mięśni. Nie tylko dolne partie ciała, jak to ma miejsce przy zwykłym marszu, ale także górna część ciała. ta forma aktywności może być stosowana jako metoda rehabilitacji, w celu przywrócenia prawidłowej motoryki układu ruchu.

Od czego zacząć:

Podstawą rozpoczęcia przygody z nordic walkingiem jest zakup kijów do chodzenia. Sport ten stał się bardzo modny w ostatnich latach, przez co w sklepach można przebierać w rodzajach odpowiedniego sprzętu do tej dyscypliny. Nie trzeba wydać dużych pieniędzy aby zapatrzeć się w solidny kije.

Dobór kijów – rączki powinny być odpowiednio wyprofilowane, aby dobrze leżały w dłoni, nie mogą być zbyt grube. Do rękojeści powinna być przytwierdzona tzw. “rękawiczka”, ma ona za zadanie ustabilizować nadgarstek, usprawnić pracę ręki przy wypuszczaniu z tyłu. Ważne jest również zakończenie kija, najczęściej w postaci grzybka. Warto zakupić takie kije które mają wymienną końcówkę w postaci talerzyka.

Ma to spore znaczenie jeśli uprawiamy nordic walking przez cały rok, również zimą. Gdyż podczas marszu w śniegu mogą się zapadać. Kije najczęściej występują w wersji regulowanej teleskopowo. Jest to bardzo przydatne w ustaleniu odpowiedniej długości.

Przeczytaj też:  Badanie: 73 proc. Polaków uważa, że w mediach społecznościowych celowo rozprzestrzeniane są nieprawdziwe lub niedokładne informacje

Przed wyjściem na pierwszy spacer z kijami niezmiernie ważne jest ustalenie odpowiedniej wysokości. Aby to poprawnie zrobić należy ustawić kije pionowo, oprzeć o podłoże i chwycić za rączki. Ramię powinno być ułożone wzdłuż tułowia.  Długość jest odpowiednia wtedy, gdy łokieć ustawiony jest pod kątem 90 stopni. Gdy mamy już kije, potrzebujemy jeszcze wygodnych butów oraz strój sportowego i w drogę.

Zalety nordic walkingu:

  • zwiększa ruchomość stawów oraz kręgosłupa,

  • zwiększa wydolność tlenową,

  • wzmacnia mięśnie ciała,

  • pomaga utrzymać prawidłową masę ciała,

  • poprawia krążenie,

  • zmniejsza odciążenie stawów kolanowych, skokowych, kręgosłupa.

Aby nordic walking był skuteczną formą aktywności fizycznej niezmiernie ważna jest prawidłowa technika chodzenia. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem Nordic walking – prawidłowa technika.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Może zainteresuje Cię też jeden z poniższych tematów?
Zobacz także te artykuły:

Osoby, które znalazły na skórze kleszcza, mogą wysłać usuniętego pasożyta na test obecności krętków powodujących boreliozę. Bezpłatne badania w tym zakresie wykonują naukowcy z Wydziału

Czytaj dalej »
aburzenia rytmu serca, przyczyny, objawy i leczenie

Zaburzenia rytmu serca inaczej zwane są arytmią. Może temu towarzyszyć przyśpieszenie, jak również zwolnienie pracy serca. Odczuwane przez pacjentów jako kołatanie oraz niemiarowe bicie serca.

Czytaj dalej »
Jak pielęgnować storczyki? Kobieta ogląda fioletowego storczyka orsnącego w doniczce na oknie

Jak pielęgnować storczyki? ​ Storczyki inaczej zwane orchideami są bardzo efektownymi i eleganckimi kwiatami obecnymi w naszych domach. Bardzo pięknie prezentują się w każdym wnętrzu.

Czytaj dalej »
Miód rzepakowy. Przenośne ule obok pola rzepaku.

Miód rzepakowy jest jednym z bardziej znanych miodów w naszym kraju. Ceniony za właściwości lecznicze. Jest on najsłodszych ze wszystkich miodów, początkowo może pachnieć kwiatami

Czytaj dalej »

Rzeszów stanowi stolicę województwa podkarpackiego. To niewątpliwie miasto, które w okresie ostatnich kilku lat bardzo dynamicznie się rozwija. Miasto wyróżnia się na tle innych miast

Czytaj dalej »
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/fringoo/public_html/odpowiadamy.pl/wp-includes/functions.php on line 5420 Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/fringoo/public_html/odpowiadamy.pl/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107