Jak zostać Youtuberem?

Serwis YouTube został stworzony w 2005 r. Początkowo nikt nie spodziewał się, że serwis ten zjedna sobie tylu sprzymierzeńców – liczby mówią same za siebie: ponad 1 miliard użytkowników, co stanowi 1/3 wszystkich osób korzystających z Internetu.  Robi wrażenie, prawda?

Przejdźmy jednak do sedna. Każdy powinien zdawać sobie sprawę, jaką potęgą jest YouTube. To nie tylko serwis, który umożliwia oglądanie filmów wszelkiej maści, ale to też sposób robienia nieprzyzwoicie ogromnych pieniędzy. Jeżeli zdasz sobie z tego sprawę, zaczniesz zastanawiać się nad tym, czy sam nie powinieneś spróbować. Ale jak to zrobić, żeby się wybić i być lepszym od innych? Konkurencja jest ogromna, ale ile ludzi, tyle pomysłów. Wystarczy wykazać się odrobiną kreatywności – w końcu Internet jest nieskończony. 

"Najważniejszy jest pomysł na siebie..."

PO PIERWSZE – ZNAJDŹ NISZĘ.

Jeżeli po Twojej głowie chodzi myśli: „kurczę to nic trudnego, założę kanał, wrzucę kilka filmów, może się uda” – to dobry początek, jednak nic samo się nie dzieje. Pamiętaj, najważniejszy jest pomysł na siebie. Jeżeli uznasz, że chcesz zostać Youtuberem, zastanów się, czego jeszcze nie ma na polskim YouTube (nie żeby ograniczać, ale na początek sięgaj do polskich odbiorców, będzie Ci łatwiej, by z czasem próbować dotrzeć dalej – o ile masz takie aspiracje). Zagłęb się w treści wrzucane aktualnie, sprawdź statystyki, topowe wyszukiwania. To pomoże Ci znaleźć niszę, w której Ty możesz być najlepszy. Oryginalność zawsze popłaca. Coś nowego, czego jeszcze nie ma na YT zawsze przyciąga, a miej świadomość, że liczba wyświetleń filmów oraz liczba subskrybentów to dwie kluczowe dla Ciebie dane, o które bije się cały YouTube’owski świat.

"Nie ma nic gorszego niż posądzenie o plagiat..."

NIE POWIELAJ SCHEMATÓW. INSPIRUJ SIĘ, ALE NIE KOPIUJ.

Musisz mieć świadomość, że jeżeli zdecydujesz się zostać Youtuberem będziesz poddawany codziennie ocenie. Dlatego, jeśli nie masz jeszcze dobrze wykształconego charakteru, a Twój stan emocjonalny bywa rozstrojony – odradzam tę formę zaistnienia w Internecie. Każdy wrzucony film do serwisu YT może zostać skomentowany przez miliardy użytkowników. Musisz mieć świadomość, że hejterzy, tylko czyhają, aby zmieszać z błotem Twoją twórczość. Jeśli nie będziesz umiał podejść do tego z dystansem, to może być dla Ciebie niebezpieczne. Bywają przypadki nowych kanałów, które wzorują się na już istniejących. Zazwyczaj kończy się to bardzo źle dla twórcy treści, bo użytkownicy YT są na bieżąco i w mgnieniu oka wychwycą podobieństwa, a nie ma nic gorszego niż posądzenie o „plagiat”. Wówczas lawina hejtu zaczyna spływać, a ta uwierz – nie ma końca.

"Najwięksi Youtuberzy traktują swój kanał jako normalną pracę..."

CHCESZ BYĆ DOBRY? PRACUJ DUŻO. BĄDŹ SYSTEMATYCZNY.

„Nagram jeden filmik, wrzucę go na YT, a statystyki same się zrobią. To taki łatwy sposób na zarobienie dużych pieniędzy.” – jeżeli masz takie podejście, to od razu mówię nic z tego. Najwięksi Youtuberzy traktują swój kanał jak normalną pracę. Codziennie nagrywają, montują, wymyślają, tworzą, kreują. Tylko systematyczna praca, może stworzyć prawdziwe imperium. Codziennie przeglądam dziesiątki kanałów na YT. Mam sporo zasubskrybowanych kanałów. Dzięki temu jestem na bieżąco z tym co mi się podoba. A, że wiadomo gusta są różne, ja osobiście będę namawiać się do tego, abyś tworzył treści wartościowe. Istnieje cała masa kanałów, które nie wnoszą nic, a mimo to ich statystyki są oszałamiające. Dlatego wiem, że nawet zwykła paplanina o kolorze szminki lub pogodzie, sprzedana w ciekawy sposób, może przynieść świetne rezultaty. Jednak niezależnie od treści, sukces bazuje na systematyczności – podkreślam raz jeszcze.

"Jeśli wybierzesz sprzęt z niższej półki - nie przetrwasz..."

JEŚLI JUŻ MASZ POMYSŁ, ZAINWESTUJ W DOBRY SPRZĘT

Nie wolno zapomnieć o kolejnym ważnym aspekcie w prowadzeniu kanału na YT. Jest nim sprzęt, który posłuży Ci zarówno do nagrywania video, jak i dźwięku. Czysty, wyostrzony obraz i dźwięk pozbawiony wszelkich szumów przyciągnie i zachęci do oglądania. Jeśli wybierzesz sprzęt z niższej półki – nie przetrwasz, a konkurencja zje Cię na śniadanie, zaręczam. Kolejna ważna kwestia to montaż. Istnieje sporo programów, które umożliwią Ci zmontowanie nagromadzonego materiału. Dlatego należy wykazać się kreatywnością i wypracować sobie swój własny styl. Staraj się myśleć przyszłościowo i jeszcze przed nagraniem filmu, wymyśl w jaki sposób chcesz go zmontować. To może zaowocować fajnymi scenami, które z łatwością obrobisz podczas montażu.

NAJWIĘKSI POLSCY YOUTUBERZY, O KTÓRYCH GŁOŚNO

Krzysztof Gonciarz – zebrał grono ponad 800 tys. subskrybentów na swoim kanale, ma wrzuconych ponad 1000 filmów. Jeden z pierwszych polskich Youtuberów, który zdał sobie sprawę z potęgi YT. Obecnie mieszka w Japonii, gdzie rozwija swoją firmę, opartą na video. Jego działania poszerzają się geograficznie, jak sam wspomina, buduje sieć współpracy pomiędzy USA – Japonią – Polską. Jego pomysł na kanał jest dość prosty – prowadzi videoblogi, które wrzuca w regularnych odstępach czasowych, średnio co 2 dni. Oprócz videoblogów prowadzi 2 inne kanały: “Zapytaj Beczkę” oraz “Mądrość tłumów”. Prezentuje swoją codzienną rzeczywistość, porusza ważne tematy, które kreują jego życie. Nie jest to zwykła paplanina. Pozwala wsłuchać się w siebie, zatrzymać na chwilę i skonfrontować to, o czym mówi z samym sobą. Poza tym, że w ciekawy sposób artykułuje swoje myśli, to fantastycznie montuje filmy. Już teraz wiemy, że nie robi tego sam, bo nie ma na to czasu, jednakże gdy nagrywa, dobrze przewiduje każde ujęcie, by później jego team mógł to dobrze ubrać w piękną całość. Podsumowując – bardzo inteligentna bestia.

Największą popularność wśród Youtuberów (nie tylko w Polsce) zyskują ci, którzy prowadzą kanał poświęcony grom komputerowym. Najczęściej taki kontent wygląda dosyć prosto. Autor nagrywa dwa obrazy jednocześnie – siebie samego (w miniaturce) oraz gry. Prezentuje w ten sposób możliwość przejścia gry dla osób, które mogą mieć z nią problem. Dla wielu jest to możliwość zobaczenia gry na własne oczy, której nigdy nie będą mieli możliwości zagrania osobiście, z różnych przyczyn. Przykładem takiego Youtubera może być reZigiusz (Remigiusz Wierzgoń; 3,4 mln subskrypcji), który nieco odchodzi od gamingowego kontentu na rzecz przedstawiania treści z życia codziennego. Stąd pomysł na osobny kanał – założony kilka miesięcy temu, który ma być przeznaczony tylko i wyłącznie grom komputerowym.

Ranking polskich Yotuberów na dzień 22.01.2019 r.

Źródło: APY NEWS / https://apynews.pl/ranking-youtuberow

Udostępnij ten artykuł:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest

Dodaj swój komentarz i dołącz do dyskusji