Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Jak zacząć biegać?

Bieganie

Bieganie jest drugą po chodzeniu, podstawową formą poruszania się każdego z nas. Nikt nas tego nie uczył, a każdy z nas to potrafi. Niezwykle często zaczynamy przygodę z aktywnością fizyczną właśnie od biegania. Amatorsko może biegać w zasadzie każdy. Warto jednak na początku biegania skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu i przeprowadzić podstawowe badania.

Wielkim plusem amatorskiego biegania jest stosunkowo niewielki koszt. Aby się przekonać czy bieganie nas pochłonie, zainspiruje, będzie naszym sposobem na codzienny trening, możemy zacząć od podstawowego stroju sportowego jakim jest dres i buty sportowe. Im większą pasją staną się biegi, tym więcej można inwestować w buty, odzież oddychającą, bieliznę termoaktywną.

Rekreacyjne bieganie może zapobiegać osteoporozie, cukrzycy, chorobom serca, nowotworom, nerwicy, depresji, zmniejsz ryzyko zawału. Codzienne bieganie powoduje zwiększenia objętości serca, dzięki czemu poprawia się jego praca. Mięsień sercowy jest dużo bardziej wydolny, pomiędzy skurczami przerwy staje się dłuższe, dzięki czemu serce odpoczywa.

Jeśli uda się nam biegać systematycznie bez względu na warunki atmosferyczne. na świeżym powietrzu możemy liczyć na poprawę naszej odporności, zahartowanie organizmu, poprawę pracy układy immunologicznego. Z badań wynika, iż osoby systematycznie biegające szybciej dochodzą do siebie po przeziębieniach. Znane są również pozytywne skutki w spowolnieniu procesów starzenia, jak również utrzymaniu odpowiedniej wagi.

Zaczynając przygodę z bieganiem należy zacząć od marszu, marszobiegu, biegu z mała intensywnością.

Jeśli się komuś wydaje, że wstanie z kanapy, krzesła od komputera i zacznie biegać bez najmniejszego problemu i wysiłku na dystansie 5-10 kilometrów jest w błędzie i szybko się zniechęci.

Zaczynamy od szybkiego marszu minimum 20 -30 min w jednym cyklu, kolejno dokładamy bieg, gdy czujemy, że jesteśmy mocno zmęczeniu przechodzimy do marszu, nie zatrzymujemy się na odpoczynek, zmęczenie, kolkę staramy się przetrwać, przeczekać w ruchu. Bardzo ważne jest, abyśmy słuchali własnego organizmu, nie robili nic na siłę. Jeśli czujemy uporczywy ból w stawach przestajemy biegać, należy skonsultować się z lekarzem. U osób z nadwagą, nie poleca się biegania na wczesnych etapach utraty wagi. Może ono spowodować bardzo poważne kontuzje stawów skokowych, kolanowych.

Bardzo ważny jest również aspekt psychologiczny biegania. Chroni nas ono przed demencją starczą, chorobą Alzheimera. Podczas biegania w mózgu wydzielana są endorfiny tzw. hormony szczęścia, mają one działanie przeciwbólowe, zmniejszają niepokój, dają poczucie relaksu. Podstawą każdej aktywności fizycznej jest odpowiednia motywacja, nie zniechęcajmy się po pierwszym ciężkim, treningu.

Gdy pierwsze biegowe kroki za nami należy wprowadzać pracę nad techniką biegową. Ciało nie może być za bardzo spięte nie może być również rozchwiane.

Głowa skierowana przed siebie, nie powinna się bujać na boki, ramiona i ręce pracują wzdłuż ciała.

Jeśli tylko to możliwe starajmy się biegać po trawie, tartanie, unikajmy betonowych nawierzchni. Nie zapominajmy o odpowiednim nawodnieniu. Po treningu biegowym warto poświęcić chwilę na ćwiczenia rozciągające, z większym naciskiem na dolne partie mięśni.

Pamiętajmy aby zadbać o swoje ciało, nie biegać w krótkich spodenkach i koszulce gdy temperatura spadnie poniżej 15 stopni. Spowoduje to wychładzanie organizmu, sprzyja to także kontuzjom. Nie będziemy mieć komfortu z biegania, gdy będziemy zmarznięci. Do biegania wybierajmy buty lekkie z amortyzacja, muszą dobrze trzymać stopę, nie mogą być jednak za ciasne.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Może zainteresuje Cię też jeden z poniższych tematów?
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Zobacz także te artykuły:
Maseczki przyjazne środowisku

Biodegradowalne maseczki opracowane na Politechnice Łódzkiej zanikną w środowisku kompostu po 6 tygodniach od wyrzucenia. Opatentowane już maseczki mają właściwości bakteriobójcze. Obecnie naukowcy pracują nad

Czytaj dalej »
Jak dobrać odpowiedni krem do twarzy?

Krem do twarzy stanowi podstawę pielęgnacji skóry, która często bywa wymagająca. Dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór kremu do danej cery, tak by zapewnić jej

Czytaj dalej »
Jak przetrwać zamknięcie w czterech ścianach i być w dobrej formie? Ćwiczenia w domu

W obecnym czasie mamy ograniczony dostęp do siłowni, basenu, sal gimnastycznych, w których pracujemy nad naszą sylwetką, kondycją czy po prostu odreagowujemy stres po ciężkim

Czytaj dalej »
Co jeść, kiedy nie możemy wyjść z domu?

Obecna sytuacja zmusza nas do ograniczenia wychodzenia na zewnątrz. Wpływa to na wiele elementów naszego życia. Mamy ograniczone możliwości ćwiczeń fizycznych, bo siłownie, kluby fitness

Czytaj dalej »
Jak zorganizować domowe biuro?

Praca zdalna z pozoru wydaje się spełnieniem marzeń. Szybko jednak może się okazać, że napotkamy problemy. Wbrew pozorom na dłuższą metę ciężko jest wykonywać obowiązki

Czytaj dalej »