Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Jak wyczyścić srebro?

Jak wyczyścić srebro? Czyszczenie srebrnej i złotej biżuterii.

Srebro jest nam najczęściej znane pod postacią biżuterii. Wielu z nas zastanawia się, dlaczego srebro nie noszone, odłożone do szkatułki lub pudełeczka, ciemnieje. Taki proces jest zupełnie naturalny. Powodem tego stanu rzeczy jest reakcja srebra ze związkami siarki, jakie znajdują się w atmosferze, pocie, kwaśnych substancjach, kosmetykach, wodzie. W wyniku tego zjawiska na powierzchni srebra tworzy się cienka warstwa siarczanu srebra o ciemnym brunatnym kolorze.

Nie każdy wie, że ze srebra wytwarzane jest srebro koloidalne. Znajduje ono zastosowanie w medycynie, poprawia odporność organizmu, przyśpiesza gojenie ran,  ma działanie antybakteryjne. 

Domowe sposoby czyszczenia srebra:

Pasta do zębów – metoda ta sprawdza się w przypadku niewielkich zabrudzeń, nakładamy pastę na miękką szmatkę lub szczoteczkę i pocieramy delikatnie srebro. Od razu będziemy widzieć różnicę w kolorze elementu. Po tym zabiegu spłukujemy biżuterię ciepłą wodą, pozbywamy się nadmiaru pasy, polerujemy miękką suchą ściereczką i gotowe.

blur-bristle-brush-298611
bake-bakery-baking-5765

Soda oczyszczona – należy wymieszać sodę z wodą w takiej proporcji, aby powstała gęsta papka. Nanosimy ją na srebrną biżuterię zostawiamy na kilka minut, po tym czasie przecieramy miękką szmatką, wcierając dokładniej w mocno zabrudzone miejsca, spłukujemy wodą.

Folia aluminiowa i sól – folią aluminiową wyłóż dno szklanego pojemnika, na nią ułóż srebrną biżuterie tak, aby dotykała folii. Całość zalej gorącą  wodą z solą pozostaw na kilka minut. Cienka warstwa zniknie bez pocierania po kilku minutach, jeśli się tak nie stanie wyjmij biżuterię i przetrzyj miękką szmatką w celu wypolerowania i nadania połysku.

aluminum-foil-708244_640
beverage-blurred-background-can-877308

Coca cola, 7up –  zamoczenie na kilka godzin biżuterii, w którymś z tych napoi może pomóc w pozbyciu się ciemnego nalotu. Stanie się to dzięki temu iż w tych produktach występują kwasy.

Popiół + sok z cytryny – jest to jedna z najstarszych metod czyszczenia srebra. Połączenie popiołu i soku z cytryny da nam pastę, papkę, którą nakładamy na elementy srebrne. Następnie srebro należy pocierać miękką szmatką. Trzeba uważać jednak, aby nie naciskać zbyt mocno i nie porysować srebra. Metoda ta będzie się lepiej sprawdzać na dużych elementach.

ash-barbecue-blaze-266541
drink-food-glass-46520

Kwaśne mleko włóż srebrną biżuterię do szklanej lub plastikowej miski i zalej kwaśnym mlekiem. Pozostaw na około 30 min. Po wyjęciu trzeba wszystko wypłukać ciepłą wodą, na koniec wypolerować miękką szmatka.

Do czyszczenia srebra są przeznaczone też chemiczne środki dostępne w profesjonalnych zakładach jubilerskich jak również ściereczki nasączane płynami polerskimi.

Czego unikać aby srebrna biżuteria długo była piękna i lśniąca:

Aby długo cieszyć się piękną srebrną biżuterią trzeba o nią odpowiednio zadbać. Pamiętajmy aby zdejmować ją przed myciem naczyń, kąpielą w domu, basenie morzu, sprzątaniem, sauną, przed opalaniem, uprawianiem sportu, farbowaniem włosów, nałożeniem kosmetyków. Na szybsze niszczenie srebra mają wpływ: krem do rąk, balsamy, lakier do włosów, perfumy, kosmetyki zawierające alkohol. Biżuterię warto nakładać przed samym wyjściem po wykonaniu makijażu.  

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Może zainteresuje Cię też jeden z poniższych tematów?
Zobacz także te artykuły:

Kofeina spożywana w zbyt dużych dawkach może wywoływać stany lękowe i depresje, które mogą utrzymywać się nawet po zaprzestaniu jej dawkowania – wynika z badań.

Czytaj dalej »
7 mitów na temat spożywania soli

Sód jest niezbędnym składnikiem odżywczym niezbędnym do utrzymania objętości osocza, równowagi kwasowo-zasadowej, przekazywania impulsów nerwowych i prawidłowego funkcjonowania komórek. Jednak nadużywanie soli kuchennej jest szkodliwe

Czytaj dalej »
Kobieta nurkuje w basenie

Dlaczego warto pływać? SPORT Pływanie należy do tej samej grupy sportu co bieganie lub jazda na rowerze. Te dyscypliny sportowe określa się mianem aerobowym –

Czytaj dalej »
Jak prawidłowo przechowywać żywność w lodówce?

Przechowywanie żywności jest niezmiernie ważne w celu utrzymania produktów dłużej świeżych i zdrowych. Chłodzenie produktów zapewnia dobrą ochronę dla żywności na krótki czas, mrożenie pozwala

Czytaj dalej »
Czego nie pić przy posiłku?

Spora część osób nie wyobraża sobie zjedzenia posiłku bez jego popijania. Dzięki płynom szybciej możemy rozdrabniać pokarm w konsekwencji czego szybciej spożywamy dany posiłek. Czas

Czytaj dalej »