Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Jak wyczyścić dywan?

Jak wyczyścić dywan?

Każdy kto posiada dywan wie, iż po dłuższym czasie użytkowania samo odkurzanie nie wystarczy. Do tego dochodzą przypadki zaplamienia dywanu sokiem, herbatą, kawą, winem czy też farbami dziecka. Często nie obejdzie się bez czyszczenia na mokro środkami chemicznymi lub domowymi sposobami.

Przed czyszczeniem uciążliwych plam i zabrudzeń należy dokładnie odkurzyć dywan. Jeśli czyszczenie na mokro wykonujemy w domu należy uważać, aby nie zalać podłogi znajdującej się pod nim. Nie wolno pozostawić mokrego dywanu na długo, gdyż może zapleśnieć zarówno on, jak i podłoga. Najlepiej wysuszyć go na świeżym powietrzu. Podstawą jest, jak najszybsza reakcja na wylany płyn. Od razu zbieramy ciecz papierowym ręcznikiem lub szmatką. Nie wolno trzeć zbyt intensywnie w jednym miejscu, aby nie zniszczyć struktury materiału. Plamę czyścimy od jej zewnętrznych brzegów do środka, aby jej na rozetrzeć na większą powierzchnię dywanu.

Domowe sposoby czyszczenia dywanu:
Ocet z solą

Ocet w połączeniu z solą może dać dobre rezultaty. Należy sporządzić roztwór 1 łyżeczki soli w ½ szklanki octu. Jeśli plama jest uporczywa, roztwór musi być bardziej intensywny wręcz przybierać postać pasty. Pozostaw pastę na plamie na minimum 24 godziny, po tym czasie dokładnie odkurz zaplamione miejsce.

Plamę z wina, winem potraktuj

Gdy na dywan wyleje się czerwone wino, szybko rozcieńcz plamę winem białym, aby zneutralizować ciemno czerwony kolor. Przetrzyj gąbką namoczoną w zimnej wodzie, posyp plamę solą, po około 15 min dokładnie odkurz.

Sól i alkohol na tłuste plamy

Tłuste plamy możemy zaatakować solą z alkoholem w stosunku 1:4 przecierając je szmatką. Gdy na dywanie pojawi się smar miejsce zabrudzone zmyj wilgotną gąbką i nałóż krem do golenia. Po wyschnięciu wytrzyj gąbką z zimną wodą. Domowym sposobem jest posypywanie plam sodą oczyszczoną. Po wyschnięciu dokładnie odkurzamy.

Czyszczenie naturalnych dywanów

Do tego rodzaju dywanów poleca się środki chemiczne specjalne przeznaczone do naturalnych tkanin. Należy zwrócić uwagę na temperaturę wody, aby nie była zbyt wysoka. Trzeba dokładnie zastosować się do zaleceń producenta. Roztwór podajemy na plamę w niewielkich ilościach, aby nie przelać go na wylot. Łatwiej wybrać detergent do prania na sucho.

Przed zastosowaniem środka chemicznego warto wypróbować jego działanie w miejscu mało widocznym, aby upewnić się iż nie przebarwi koloru dywanu. Ściśle stosuj się do wskazań producenta znajdujących się na opakowaniu produktu. Dywany z długim włosiem można czyścić za pomocą granulek wchłaniających drobnoustroje oraz odświeżających materiał. Granulki takie należy wysypać na dywan pozostawić na pewien czas oraz dokładnie odkurzyć. Do tego typu dywanów zaleca się stosowanie suchych szamponów, gdyż włosie bardzo chłonie wodę.

Odkurzacz piorący

Alternatywą do czyszczenia ręcznego są odkurzacze piorące. Mają one możliwość podanie odpowiedniego środka czyszczącego na cały dywan za pomocą pary lub rozpylonej mgiełki oraz jego zebranie specjalną szczotką piorącą. Nie ma obawy, iż zostanie nadmiar wody na czyszczonej powierzchni. 

 

Na rynku istnieją firmy profesjonalnie zajmujące się praniem dywanów oraz tapicerek. Warto skorzystać z ich usług w przypadku prania całego dywanu. Zaoszczędzi nam to wiele czasu.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Może zainteresuje Cię też jeden z poniższych tematów?
Zobacz także te artykuły:
Jak przetrwać pierwszy dzień w nowej pracy?

Myślisz sobie, że nic nie może być gorszego i bardziej stresującego od rozmowy kwalifikacyjnej? Jesteś pełen emocji, promieniejesz szczęściem, bo zostałeś wybrany spośród wielu kandydatów

Czytaj dalej »
Co to jest alergia? Rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie alergii.

Alergia to nadwrażliwość układu immunologicznego, rozwijająca się w odpowiedzi na kontakt z alergenami. Alergeny, które są w istocie czynnikami całkowicie nieszkodliwymi dla organizmu człowieka, jednak

Czytaj dalej »
Dziewczynka siedzi przy stole w kuchni i je warzywa

Co zrobić dziecku na śniadanie? KULINARIA PORADY Wiemy nie od dziś, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem z wszystkich w ciągu dni. Odpowiednie daje energii na

Czytaj dalej »
Jak pozbyć się muszek owocówek? Sprawdzone sposoby na muszki

Jak pozbyć się muszek owocówek?   Muszki owocówki są zmorą w każdej kuchni latem i jesienią. Pojawiają się jak tylko zostawimy owoce, warzywa, szklankę soku,

Czytaj dalej »
Wymiana baterii w telefonie. Objawy uszkodzonej baterii

Czy bateria twojego smartfona wyczerpuje się w ciągu kilku godzin? Jeśli sięgasz po ładowarkę kilka razy dziennie, być może nadszedł czas, aby wymienić akumulator na

Czytaj dalej »