Jak przygotować dziecko do szkoły?

Jak przygotować dziecko do pójścia do szkoły?

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest

Co roku miliony rodziców musi stawić czoła ogromnemu stresowi, jaki wiąże się z pójściem swojej pociechy do 1 klasy szkoły podstawowej. O ile dziecko wcześniej chodziło do żłobka, a później do przedszkola, szok i stres jest dużo mniejszy, choć i tak wciąż obecny. Jak się zatem przygotować do tej sytuacji i w jakie niezbędne artykuły zaopatrzyć dziecko, aby to czuło się pewnie już od pierwszych minut dzwonka szkolnego? Oto kilka porad.

NIEZBĘDNIK PIERWSZOKLASISTY (WYPRAWKA SZKOLNA)

Zacząć należy niewątpliwie od plecaka. Twoje dziecko z pewnością będzie wybierać taki, który jest kolorowy, z nadrukami przedstawiającymi swoich bajkowych idoli. Nie daj się jednak oszukać powierzchowności i sprawdź, czy plecak ten jest dobrze przystosowany do pleców Twojego dziecka. Najważniejsze, aby chronić kręgosłup swojej pociechy, bo ten narażony będzie na noszenie kilku kilogramów 5 razy w tygodniu. Sprawdź zatem usztywnienia i stabilność, unikaj plecaków na jedno ramię. Grunt to równowaga. Ważna jest także waga i rozmiar. Te nie mogą być większe niż szerokość pleców Twojego dziecka. Nie zapomnij o elementach odblaskowych, aby Twoje dziecko zawsze było widziane przez wszystkich uczestników ruchu drogowego.

back-to-school-2680730_640

Drugą istotną sprawą jest piórnik. Należy zwrócić uwagę, by nie był on zbyt duży, aby niepotrzebnie nie zajmował zbyt dużo miejsca w plecaku. Powinien mieć przegrody, aby dziecko z łatwością mogło odnaleźć odpowiedni przedmiot. Piórnik powinien posiadać usztywnienia, aby zapobiec połamaniu się kredek lub ołówków.

Każde dziecko powinno zostać wyposażone także w worki na obuwie zmienne oraz strój sportowy na wf. Worki te powinny być wykonane z wytrzymałego materiału, który z łatwością podda się praniu. Najlepiej wybrać takie, które są w ciemnym kolorze. Dzięki temu, nie będzie widać na nich śladu drobinek kurzu, których niemało na szkolnych korytarzach lub w szatni.

Wybierając przybory do pisania warto najpierw sprawdzić preferencje swojego dziecka. Każdy z nas ma swój ulubiony typ pióra, długopisu. Jedni preferują grubszą, inni cieńszą końcówkę. Dla jednych niezbędna będzie guma umieszczona w miejscu chwytu pióra/długopisu, która zapobiegnie ślizganiu się palców. Warto zaopatrzyć dziecko w co najmniej 2 sztuki artykułu do pisania, na wypadek gdyby jeden, gdzieś się zgubił lub wypisał. Wybierając nożyczki, sprawdź czy ich końcówki nie są ostre – powinny być zaokrąglone, by dziecko nie zrobiło sobie lub innym krzywdy. Poza przyborami do pisania niezbędna będzie gumka do mazania, kredki, flamastry, linijka, temperówka – typowy niezbędnik każdego ucznia.

Choć już końcem wakacyjnego lipca, w TV reklamy zachęcają do robienia zakupów związanych ze szkołą, pamiętaj – to zwyczajny chwyt marketingowy. Nie musisz od razu gnać i kupować wszystkiego, co pięknie mieni się w ekranie telewizora. Podejdź do tego rozsądnie. Oczywiście uwzględnij potrzeby swojego dziecka, ale nie daj się naciągnąć – wiadomo, wrażenia estetyczne mogą zawładnąć umysłem Twojej pociechy, dlatego podejdź do sprawy na chłodno i czysto praktycznie. Znajdź złoty środek pomiędzy zachciankami dziecka, a tym co podpowiada Ci Twój rozsądek. Wówczas pierwszy dzień szkoły będzie zarówno dla Ciebie, jak i dla Niego czymś na co czekało się całe wakacje… a więc witaj szkoło!

Przeczytaj też:  Rolowane mięśni

Udostępnij ten artykuł:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest

Dodaj swój komentarz i dołącz do dyskusji

Najchętniej czytane

Bądź zawsze na bieżąco

Zapisz się na nasz newsletter

Piszemy raz w miesiącu. Nie wysyłamy spamu.