Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Jak pozbyć się kataru

Jak pozbyć się kataru?

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest

Jak pozbyć się kataru?

Ostry nieżyt błony śluzowej nosa, potocznie zwany katarem, jest bardzo uciążliwą dolegliwością, dotykająca każdego z nas. Katar powstaje w początkowych fazach infekcji wirusowej, bakteryjnej jak również jest objawem alergii. Najczęściej jest pierwszym symptomem przeziębienia, grypy, zapalenia zatok.

Bardzo łatwo zarazić się katarem od innych, wystarczy, że ktoś w naszym otoczeniu kicha. Pojawienie się kataru to reakcja obronna organizmu który poprzez błony śluzowe nosa chce się pozbyć niechcianych wirusów lub bakterii. Mogą temu towarzyszyć: kichanie, zatkany nos, ból gardła, osłabienie organizmu.

Przyczyny powstawania kataru

Infekcja wirusowa – wirusy wywołują zakażenie błony śluzowej górnych dróg oddechowych. Powoduje to jej uszkodzenie, dochodzi do obrzęku, naczynia krwionośne w nosie zwiększają swoją przepuszczalność, co powoduje powstawanie wodnistej, śluzowatej, wydzieliny. Wirusy wywołujące katar, przenoszone są droga kropelkową, przez co bardzo łatwo jest się nim zarazić. Osłabiony układ odpornościowy, stres, przemęczenie, powodują szybsze łapanie kataru.

Infekcje bakteryjne –  mogą być przyczyną źle leczonej infekcji wirusowej. Dochodzi do nadkażenia bakteryjnego, które ma charakter wtórny. Pojawia się wówczas żółta lub zielona wydzielina. Towarzyszy temu gorączka, ból głowy, zatkanie nosa. Może dochodzić do zapalenia zatok przynosowych. Niezbędne może się okazać leczenie antybiotykami.
Katar sienny – ma podłoże alergiczne, nie jest objawem przeziębienia. Może mieć charakter przewlekły. Występuje w okresie pylenia oraz kwitnienia roślin. Jak również reakcji na alergeny, takie jak roztocze kurzu domowego lub sierści zwierząt. Na taki rodzaj kataru stosuje się leki antyalergiczne.

Jak leczyć katar

Katar można leczyć za pomocą leków bez recepty mających za zadanie obkurczenie naczyń krwionośnych błony śluzowej nosa. Pomocne są krople do nosa, żele, aerozole. Nie można stosować ich dłużej niż 4-5 dni.  Mają one na celu udrożnienie przepływu powietrza przez górne drogi oddechowe. Jest to niezmiernie ważne, gdyż brak drożności nosa sprzyja powstawaniu zakażeń bakteryjnych. Zalegający katar w nosie paraliżuje ruch rzęsek nabłonka wyścielającego jego wnętrze, co uniemożliwia pozbycie się wydzieliny.

Przeczytaj też:  Jak się zdrowo opalać

Lecząc katar warto zastosować kilka domowych sposobów:

  • warto zmniejszyć temperaturę w sypialni, zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza. Odpowiednia wilgotność błon śluzowych nosa zapobiega wnikanie drobnoustrojów chorobotwórczych,

  • inhalacje z użyciem olejków eterycznych (eukaliptus), naparów ziołowych (rumianek) pomogą udrożnić nos oraz pozbyć się wydzieliny,

  • pij dużo płynów, najlepiej herbaty rozgrzewające z miodem, cytryną, imbirem, sokiem malinowym.

  • zastosuj leki bez recepty na przeziębienie,

  • zażywaj zwiększone dawki witaminy C, uszczelnia ona uszkodzoną błoną śluzową nosa,

  • wprowadź do diety czosnek, ma on działanie antybakteryjne, pomoże szybciej pozbyć się infekcji,

  • mocz stopy w gorącej wodzie – pomoże to rozgrzać organizm, to dobra profilaktyka powstawania kataru, zwłaszcza gdy przemarzniemy lub przemoczymy nogi,

  • często myj ręce, zwłaszcza gdy dużo siąkasz nos, aby nie przenosić zarazków na przedmioty codziennego użytku.

Katar bywa groźny dla noworodków oraz dzieci do drugiego roku życia. Wiąże się to z utrudnionym oddychaniem i przełykaniem. W konsekwencji może dochodzić do przenoszenia infekcji do ucha, powstanie stanu zapalnego oraz niedosłuchu. Należy często przedmuchiwać nos w celu pozbyć się zalegającej wydzieliny jest to niezmiernie istotne u małych dzieci gdyż same nie potrafią tego wykonać przez co wydzielina zalega w nosie. Nieleczony katar przechodzi w stan przewlekły, może powodować zapalenie zatok, uszu a nawet prowadzi do zapalenia oskrzeli i płuc.

Udostępnij ten artykuł:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest

Dodaj swój komentarz i dołącz do dyskusji

Najchętniej czytane

Bądź zawsze na bieżąco

Zapisz się na nasz newsletter

Piszemy raz w miesiącu. Nie wysyłamy spamu.