Jak napisać dobre CV?

Jak napisać dobre CV?

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest

CV stanowi klucz do pozyskania pracy. Dzisiejszy świat bazuje na firmach rekrutacyjnych, do których nie dotrzesz bez dobrze stworzonego CV. A co to właściwie znaczy dobrze napisane CV? W tym artykule udzielamy kilku cennych wskazówek, w jaki sposób napisać CV, aby było one przyciągające, oryginalne i abyś dzięki niemu z powodzeniem znalazł wymarzoną pracę – a więc zaczynamy.

Po pierwsze musisz stworzyć swoje CV, w którym umieścisz wszystkie prawdziwe o sobie informacje. Nie łudź się jeżeli myślisz, że wszelkie naciągnięte fakty o Twoim wykształceniu lub doświadczeniu nie zostaną podczas rozmowy kwalifikacyjnej zweryfikowane – uwierz, nie ma nic gorszego od zdemaskowania zniekształconej rzeczywistości.

Dlatego pisz prawdę i tylko prawdę. Jeżeli sam nie jesteś pewien czy posiadana przez Ciebie umiejętność jest wysoko rozwinięta lub może słabo – lepiej nie wymieniać jej wcale.

To, że “liznąłeś” trochę języka angielskiego w szkole, nie oznacza że potrafisz operować tym językiem swobodnie – to najczęstszy błąd zniekształcania rzeczywistości. Unikaj takich dysonansów, to zaoszczędzi i Tobie i ewentualnym pracodawcom późniejszych rozczarowań.

WYJDŹ NAPRZECIW OCZEKIWANIOM PRACODAWCY

Zwróć uwagę na szatę graficzną swojego CV. Pamiętaj, że żyjemy w świecie obrazkowym. Mało kto ma teraz czas, na czytanie długiego tekstu, który w żaden sposób nie jest oryginalny i przyciągający uwagę. Dlatego warto stworzyć swój szablon lub jeśl jest to niemożliwe, skorzystać z gotowych. Użyj do tego koloru, spraw by Twoje CV nie było tylko kolejną, białą kartką papieru z bazgrołami – to się słabo sprzedaje. Stwórz CV z wyczuciem, a więc nie przesadź, zachowaj przy tym minimum estetyki – unikaj krzykliwych kolorów, lepiej sprawdzą się pastele. Jeśli planujesz wydrukować później swoje CV i aplikować bezpośrednio do rąk pracodawców, warto przygotować sobie wersję do wydruku, która będzie zawierać nieco mniej kolorowych akcentów – wszystko zależy od Twojego budżetu, bo wiadomo wydruk w kolorze jest nawet 2 razy droższy niż wydruk czarno-biały.

Przeczytaj też:  Jak usunąć kamień z czajnika?

TREŚĆ W PIGUŁCE

Spróbuj zawrzeć całe swoje doświadczenie, umiejętności i wykształcenie na 1-2 stron. To ma być wiedza na Twój temat w pigułce. Oczywiście wszystkie informacje, które są prawdziwe i mogą być Twoim atutem muszą zostać zawarte, jednak spróbuj tak pobawić się formą A-4, aby skrócić to do minimum. Rozplanuj stronę, podziel ją na sekcję, tak aby całość była przejrzysta, a odbiorca bez trudu mógł wrócić wzrokiem w miejsce, które go wcześniej zainteresowało.

ZE ZDJĘCIEM, CZY BEZ?

Wiele osób ma problem z umieszczeniem zdjęcia w swoim CV. Każdy ma swoje powody. Jedni nie chcą upubliczniać swojego wizerunku, drudzy być może uważają, że gdy to zrobią zmniejszy się ich szansa na powodzenie. Nic bardziej mylnego. Statystycznie CV, które nie posiadają zdjęcia, są odrzucane już na początku selekcji. Rekruterzy chcą widzieć z kim mogą mieć ewentualnie do czynienia, bo miła prezencja zwiększa szansę na odzew z ich strony – i nie chodzi tu o urodę, a schludnie wykonane zdjęcie. Dlatego ćwiczcie uśmiech i wybierzcie się do fotografa, który udostępni Wam zdjęcie także w wersji cyfrowej. Wiecie… takie zdjęcie z Facebooka nie do końca może się podobać.

Masz już gotowe CV? To na co czekasz? APLIKUJ!

Udostępnij ten artykuł:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest

Dodaj swój komentarz i dołącz do dyskusji

Najchętniej czytane

Bądź zawsze na bieżąco

Zapisz się na nasz newsletter

Piszemy raz w miesiącu. Nie wysyłamy spamu.