Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Koloroowe leki w postaci tabletek zapakowanych w blistry, ułożone w stosblistrach

Antybiotyki: 8 rzeczy, o których musisz wiedzieć

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest

Któż z nas przynajmniej kilka razy w życiu nie sięgał po antybiotyk? Właściwie śmiało można stwierdzić, że chyba każdy miał z nim doczynienia. Antybiotyki stały się na tyle powszechne, że pediatrzy bez większego zastanowienia przepisują je swoim pacjentom, a sami pacjenci przekonani są o wspaniałych właściwościach tego leku. A jak jest naprawdę?

Należy zwrócić uwagę na fakt, że antybiotyki w wielu przypadkach ratują życie i zdrowie. Jednak nie leczą wszystkich chorób, jak niektórzy uważają. Bardzo często spotykamy się z sytuacją, gdy lekarz przepisuję antybiotyk na zwykły kaszel lub katar. Często sam pacjent wywiera presje na lekarzu, twierdząc że tylko antybiotyk jest w stanie wyleczyć jego przeziębienie. Warto wiedzieć, że zażywanie antybiotyku bez konieczności jego przyjmowania, może zwyczajnie zaszkodzić naszemu życiu i zdrowiu.

Kiedy sięgać po antybiotyk?

  • antybiotyki należy stosować wyłącznie w czasie infekcji bakteryjnej. Antybiotyk ma za zadanie zniszczyć bakterie, które są przyczyną danej choroby (np. zapalenie płuc, angina, rzeżączka),

  • nie należy przyjmować antybiotyku w trakcie grypy lub zwykłego przeziębienia, ospy, odry, świnki – a więc wtedy, gdy za chorobę odpowiedzialne są wirusy,

  • przed otrzymaniem recepty od lekarza, ten powinien wykonać u pacjenta test (antybiogram) na obecność bakterii, aby potwierdzić infekcję bakteryjną. Dzięki temu testowi lekarz dobiera odpowiedni antybiotyk, który skutecznie pokona chorobę.

1. Należy bezwzględnie przestrzegać ram czasowych przyjmowania antybiotyku. Nie zostały one ustalone przypadkowo, dlatego bardzo ważne, aby pilnować regularności. Jeżeli z zaleceń lekarza wynika, że dany antybiotyk powinien być przyjmowany 2 razy dziennie, oznacza to, że należy po niego sięgać co 12 godzin. To bardzo ważne, aby utrzymać odpowiednie stężenie leku w organizmie. Jeżeli dawka zostanie przesunięta, stężenie to może być zbyt niskie – jest to idealne środowisko dla namnażania się bakterii.

2. Nie należy dzielić tabletki nawet jeżeli wydaje się ona zbyt duża, aby ją połknąć. Antybiotyki najczęściej są tabletkami powlekanymi. Na zewnętrznej części tabletki znajduje się specjalna otoczka, która ma za zadanie m.in. maskować przykry zapach i smak lub chronić przed wilgocią oraz smakiem. W przypadku, gdy antybiotyk ma trafić bezpośrednio do jelita, otoczka ta jest odporna na sok trawienny, dzięki czemu rozpuszczany jest on dopiero w jelicie. Jeżeli otoczka ta zostanie naruszona przed połknięciem, antybiotyk nie dotrze we właściwej formie do jelita, co zdecydowanie wpłynie niekorzystnie na jego działanie. Inaczej jest, gdy producent dopuszcza dzielenie tabletki. Najczęściej mają one specjalny rowek, a instrukcję dzielenia i przyjmowania znaleźć można w instrukcji.

3. Antybiotyk należy zawsze popijać wodą i przyjmować go na godzinę przed posiłkiem lub 2 godziny po posiłku. Substancję zawartę w kawie, sokach lub mleku mogą znacznie opóźnić wchłanianie.

4. Stosuj osłony w postaci probiotyków. Antybiotyki z jednej strony niszczą bakterie, które wywołują choroby, ale z drugiej atakują także te dobroczynne. Jeżeli nie sięgniesz po probiotyk Twoja odporność może znacznie się pogorszyć, a wtedy o kolejną infekcję nie jest trudno. Jeżeli w probiotyku zawarte są bakterię, należy go przyjmować minimum 2 godziny po przyjęciu antybiotyku. Nie należy łykać jednocześnie antybiotyki i probiotyku, ponieważ antybiotyk zniszczy także te bakterie, które są w nim zawarte. Na szczęście są także dostępne takie probiotyki, których skład jest odporny na działanie antybiotyków. Wówczas można go przyjmować wraz z antybiotykiem. Sprawdź także, czy dany probiotyk należy przechowywać w lodówce – informacja dostępna w ulotce.

5. Nie zbieraj na później antybiotyku z zakończonej kuracji. Pamiętaj, że to lekarz decyduje o tym, kiedy i co należy przyjmować. To, że masz podobne objawy do tych, które leczyłeś tym samym antybiotykiem, nie oznacza, że bakterie, które wywołały infekcję są takie same. Antybiotyki różnią się między sobą szczepami, które przepisywane są ze względu na jednostkę chorobową. To lekarz powinien zlecić wymaz, by odpowiednio dobrać antybiotyk.

6. Nie należy zażywać witamin w trakcie kuracji antybiotykiem. O wszelkich przyjmowanych  lekach należy poinformować lekarza, aby ten upewnił się, że żaden z nich nie wejdzie w interakcje z antybiotykiem. Taka sytuacja może spowodować opóźnienie wchłaniania leku lub nawet całkowicie go zneutralizować.

7. Pamiętaj, że antybiotyk tak jak inny lek może wywoływać skutki uboczne. Jeżeli pojawią się wymioty w pierwszej godzinie od przyjęcia leku należy jeszcze raz przyjąć tabletkę. Jeżeli wymioty pojawiły się później, nie przyjmujemy kolejnej dawki, ponieważ lek zdążył się wchłonąć.

8. Nie przerywamy kuracji antybiotykiem. Zawsze zjadamy całe opakowanie, nawet jeśli odczuwamy znaczną poprawę. Niedokończenie opakowania powoduje, że w organizmie pozostają resztki osłabionych bakterii, które nadal przetrwały. Świadczy to o ich niezwykłej sile, dlatego jest to bardzo ważne, aby zniszczyć je do końca poprzez zażywanie całego antybiotyku. W przeciwnym razie możemy się spodziewać nawrotu choroby. Warto także wiedzieć, że te najtrwalsze okazy (bakterie) lubią mutować, przez co są odporniejsze na antybiotyki.

Przeczytaj też:  Miód akacjowy

Udostępnij ten artykuł:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest

Dodaj swój komentarz i dołącz do dyskusji

Najchętniej czytane

Bądź zawsze na bieżąco

Zapisz się na nasz newsletter

Piszemy raz w miesiącu. Nie wysyłamy spamu.