Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Jak przygotować się do gastroskopii?

Jak przygotować się do gastroskopii?

Gastroskopia jest podstawową metodą badania przewodu pokarmowego. Za jej pomocą przeprowadzana jest diagnostyka przełyku, żołądka i dwunastnicy. W trakcie badania dochodzi do oględzin układu pokarmowego, jak również istnieje możliwość pobrania wycinka do badania. Jeśli jest taka konieczność dochodzi również do usunięcia polipów, poszerzenia zwężeń przewodu pokarmowego, usunięcia ciała obcego.

Gastroskopię wykonuje się w przypadku podejrzenia chorób górnych odcinków dróg  pokarmowych. Wykonywana jest poprzez wprowadzenie do przełyku endoskopu, czyli elastycznego przewodu zakończonego kamerą.

Wskazania do wykonanie gastroskopii:
  • zgaga,

  • wymioty,

  • choroba wrzodowa,

  • krwawienie w górnych dróg pokarmowych,

  • rak przełyku,

  • rak żołądka,

  • chłoniak żołądka,

  • bóle nadbrzusza,

  • szybka utrata masy,

  • podejrzenie celiaki,

  • podejrzenie utknięcia ciała obcego.

Przygotowanie do gastroskopii:

Gastroskopię wykonuje się na czczo. Na około 8 godzin przed badaniem nie wolno jeść, 4 godziny przed badaniem nie wolno nic pić.

 

Jeśli zażywasz na stałe leki, nie opuszczaj wskazanej dawki, popij tabletki niewielką ilością wody. Osoby przyjmujące leki przeciw krzepliwości krwi powinny zgłosić to lekarzowi przed wykonaniem badania. Przed samym zabiegiem nie powinno się palić papierosów, a nawet żuć gumy. Przed badaniem należy zdjąć okulary, wyjąć protezy zębowe.

 

Gardło zostaje znieczulone specjalnym preparatem, najczęściej w postaci aerozolu. Kolejnym krokiem jest zagryzienie ustnika, przez który wprowadzona jest rurka do przewodu pokarmowego.

Badanie wykonywane jest w pozycji leżącej na lewym boku z głową przyciągniętą do klatki piersiowej.

 

W trakcie badania należy powstrzymać odruch przełykania śliny. Będzie ona swobodnie spływać do odpowiedniego pojemnika, zwanego śliniakiem. Należy zachować spokój, miarowo oddychać przez nos, nie wpadać w panikę, gdy pojawi się odruch wymiotny.

 

Podczas badania może pojawić się uczucie wzdęcia oraz odbijania, jest to naturalne ze względu na wprowadzenie niewielkiej ilości powietrza do układu pokarmowego. Po badaniu nie należy spożywać posiłków przez około 2 godziny, gdyż gardło i przełyk mogą być podrażnione. Badanie gastroskopii można wykonać w znieczuleniu ogólnym po odpowiedniej konsultacji z lekarzem.

Przeczytaj też:  Co to jest alergia? Rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie alergii.
Przeciwwskazania do wykonania gastroskopii:
  • przebyty zawał,

  • choroba wieńcowa,

  • niewydolność oddechowa,

  • niewydolność krążeniowa,

  • podejrzenie perforacji przewodu pokarmowego.

Przed zabiegiem pacjent musi podpisać zgodę na wykonanie wszystkich procedur medycznych niezbędnych do wykonania badania.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Może zainteresuje Cię też jeden z poniższych tematów?
Zobacz także te artykuły:
Jasnowidz trzyma w dłoniach szklana kulę. W czasach niepewności zwracamy się w stronę wróżb.

Korzystanie z usług wróżek w czasach niepewności jest szczególnie częste, ale może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym rozpadu rodziny. Zamiast uciekać w stronie astrologii,

Czytaj dalej »

W upalne dni doskonałym pomysłem na orzeźwienie będzie kawa mrożona, oryginalnie zwana caffe frappe. Napój ten wywodzi się z Grecji i choć na pierwszy rzut

Czytaj dalej »
Yerba Mate. Jakie ma właściwości? Jak pić yerbę?

Ostrokrzew paragwajski, bo o nim mowa, gdy słyszymy Yerba Mate. Po zaparzeniu powstaje napój o bardzo wielu korzystnych właściwościach dla naszego organizmu. Może być stosowany

Czytaj dalej »

Horse Assisted Education (HAE) to metoda terapeutycznej pracy z koniem – wyłączająca jazdę konną – wykorzystywana m.in. w leczeniu osób z depresją. Jej wpływ na

Czytaj dalej »

Racuchy z jabłkiem bez drożdży są bardzo szybkie i proste do zrobienia. Bardzo lubią je dzieci, nikogo nie trzeba namawiać do ich zjedzenia. Skoro więc

Czytaj dalej »