Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Jak spędzić ferie z dzieckiem?

Jak spędzić ferie z dzieckiem?

Pomysły na spędzenie ferii

Ferie zimowe to, wyczekiwany przez dzieci i młodzież czas odpoczynku od szkoły. Nie zawsze rodzice mają pomysł, jak mogą zagospodarować czas swoim pociechom. Co więcej – rodzice często mają dylemat, co zrobić, aby dzieci nie spędziły ferii przed telewizorem lub komputerem. Nasza redakcja przygotowała dla Was kilka pomysłów, aby ferie nie stały się bezproduktywnym i zmarnowanym czasem.

Proponujemy kilka rozwiązań, jak zapewnić dziecku mile spędzone chwile

Półkolonie szkolne — wiele szkół proponuje na czas ferii półkolonie. Jest to idealne rozwiązanie dla rodziców, którzy nie są w stanie zostać z dzieckiem w domu. Na półkoloniach najczęściej odbywają się zajęcia: sportowe, plastyczne, wokalne, taneczne. Organizowane są gry i zabawy, konkursy, wyjazdy na basen. Zdarza się, iż zajęcia te są bezpłatne. Opłata pobierana jest jedynie za wyżywienie. Wszystko zależy od możliwości danej placówki.

Dom kultury — jeśli w naszej miejscowości jest taka placówka, warto zapoznać się z jej ofertą na czas ferii. Organizowane są tam podobne zajęcia, jak na półkoloniach. Mogą być wzbogacone o zajęcia muzyczne, naukę gry na instrumentach, inscenizację przedstawień, naukę tańca, warsztaty kulinarne i plastyczne. Mogą być organizowane wyjścia na różne przedstawienia teatralne, pokazy muzealne itp.

Biblioteka publiczna — placówki te coraz częściej oferują zajęcia dla dzieci w okresie ferii. Podczas nich odbywają się projekcje bajek, głośne czytanie książek, wspólna ich interpretacja, zajęcia plastyczne.

Muzeum — od paru lat to już tradycja, iż na czas ferii muzea stoją otworem dla dzieci i nie tylko. Cieszą się one dużym zainteresowaniem, dlatego najczęściej trzeba się wcześniej zapisać. Zajęcia muzealne pozwolą poszerzyć wiedzę, jak również rozwinąć zainteresowanie dziecka. Rodzaj zajęć oraz wybór muzeum powinien być dobrany do wieku dziecka.

Przeczytaj też:  Morsowanie. Czy trzeba się aklimatyzować? Czy do morsowania potrzebny jest strój i buty? Gdzie bezpiecznie pływać? Dlaczego warto to robić?

Płatne półkolonie, warsztaty, zajęcia dodatkowe — głównie w miastach jest bardzo bogata oferta tego typu zajęć dla dzieci i młodzieży. W okresie ferii zimowych wzmaga się działalność placówek oferujących zajęcia. Są to ośrodki sportowe, parki rozrywki, szkoły tańca, centra zabaw dla dzieci i młodzieży. W ofercie znajdują się takie zajęcia jak: warsztaty kulinarne, fotograficzne, teatralne, muzyczne, plastyczne, lekcje tańca, nauka gry na instrumentach, sztuki walki. Pozwalają one dziecku ciekawie spędzić czas, rozwinąć lub udoskonalić swoje pasje. Trzeba się liczyć z wydatkiem kilkuset złotych na turnus.

Pomysły na ferie spędzone w domu

Nic straconego, jeśli nie dysponujemy odpowiednimi finansami. Na własną rękę możemy zorganizować dziecku czas. Będą to chwile spędzone razem z rodzicem lub rodzicami. Poprawi i zacieśni to więzi rodzinne.

Wspólne gotowanie — jest to bardzo fajna i prosta forma spędzenia czasu z dzieckiem. Zaangażujmy dzieci do pomocy w przygotowaniu ciasta, pizzy, pierniczków, sałatki owocowej, kolorowych kanapek. Nawet najmłodsze dziecko może pomagać w mieszaniu składników, ugniataniu ciasta, układaniu warzyw. Nie bójmy się zapraszać dzieci do kuchni. Nawet jeśli się ubrudzą, zrobią coś niedokładnie, jest to dla nich wielka frajda. Trzeba jedynie zachować wszelkie środki ostrożności i nie zostawiać małych dzieci bez nadzoru. Kuchnia to strefa, gdzie dochodzi do największej liczby wypadków – pamiętajmy o tym.

Zabawa w domu — jeśli zostaniemy w domu z dziećmi, wymyślmy coś ciekawego. Nie siedźmy przed telewizorem lub komputerem. Bądźmy kreatywni, zaaranżujemy zajęcia dla dzieci. Może to być: malowanie, rysowanie, nauka przyszywania guzików, cerowanie. Stworzenie teatrzyku domowego, przy użyciu własnoręcznie przygotowanych pacynek.

Piżama party — zaprośmy znajomych naszego dziecka na noc. Wieczorem można zorganizować bitwę na poduszki, wspólne przygotowanie przekąsek. Razem można wykonać domowy namiot z kilku krzeseł, koców, poduszek. W takim „domu” może odbywać się czytanie lub oglądanie bajek.

Sanki, łyżwy, lepienie bałwana — jeśli tylko warunki pogodowe na to pozwalają, wybierzmy się z dzieckiem na świeże powietrze. Lepienie bałwana, bitwa na śnieżki, tak niewiele trzeba, aby dziecko było szczęśliwe. Gdy w okolicy jest jakieś wzniesienie, idźmy pozjeżdżać na sankach. Nie musi robić tego, tylko dziecko, nie stójmy obok.  W rodziców również niech odezwie się skrywane w środku dziecko. Wspólna wywrotna lub pobicie rekordu w najdłuższym zjeździe, cieszy jeszcze bardziej. Gdy w okolicy jest lodowisko, warto na nie zajrzeć, jest to bardzo fajna przygoda dla dziecka, jak i rodzica.

Najważniejsze jest spędzenie czasu wspólnie z dzieckiem, poświęcenie mu własnej uwagi. Czasem zwykły spacer, pozwolenie dziecku wskoczenie w zaspę, jest wielką radością. Zapytajmy dziecko, jak chciałoby spędzić ten czas i postarajmy się spełnić, chociaż część z tych marzeń.

Jeśli rodzice mają możliwość wzięcia urlopu i dysponują środkami finansowymi, można ferie zimowe spędzić całą rodziną w górach. Jest to nieoceniony czas dla wszystkich członków rodziny. Dostarczy niesamowitych wrażeń i wspomnień. Trzeba to odpowiednio wcześnie zaplanować. Okres ferii zimowych jest czasem wzmożonych wyjazdów do miejscowości górskich. Dla tych, którzy jeżdżą na nartach, polecamy: Karpacz, Karkonosze, Zakopane, Bukowina Tatrzańska, Krynica-Zdrój, Szklarska Poręba.

Można wysłać dziecko na obóz narciarski. Nauczy się lub udoskonali umiejętności jazdy na nartach, pod okiem instruktorów. Na takich obozach organizowane są przeróżne formy aktywności. Nie tylko jazda na nartach, ale również zjazdy na sankach, lodowisko, gry i zabawy na śniegu. Jak również zajęcia świetlicowe, organizacja czasu wolnego. Warto zapoznać się z bogatą ofertą takich wyjazdów i dobrać ją do potrzeb własnego dziecka. Przed posłaniem dziecka na taki wyjazd, dobrze jest sprawdzić opinie na temat organizatora obozu. Najlepiej jest zaufać opinii innych rodziców.

Przeczytaj też:  Jak pielęgnować niemowlaka?
Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Może zainteresuje Cię też jeden z poniższych tematów?
Zobacz także te artykuły:

W sobotę w Zadusznikach oraz w Gawłuszowicach zainaugurowano uroczyście obchody Roku Łukasiewicza na Podkarpaciu. Odbyła się m.in. msza święta, po której odsłonięto tablicę upamiętniającą chrzest

Czytaj dalej »
Kiedy usuwać zęby mądrości? Ekstrakcja ósemki

Zęby mądrości, czyli ósemki wbrew pozorom nie mają nic wspólnego z inteligencją. Jeżeli z czymś już się mają kojarzyć, to najczęściej z bólem i nieprzyjemnościami.

Czytaj dalej »
Spadochron

Nie ulega wątpliwości, że skok ze spadochronem należy do jednego z najbardziej ekstremalnych sportów. Nie każdy marzy o nim, ale są fanatycy, którzy nieustannie o

Czytaj dalej »
Mężczyzna w goglach z psem w okularach przeciwsłonecznych, na tle zimowego krajobrazu

Jasne słońce odbijające się od śniegu jest nieodzownym elementem pięknego zimowego krajobrazu. Ale jasne światło słoneczne odbijające się od śniegu może również szkodzić zdrowiu i

Czytaj dalej »
Dziewczynka w skupieniu odrabia lekcje na laptopie

Problemy w domowych relacjach często wynikają ze zbyt wysokich standardów nakładanych m.in. na dzieci. Perfekcjonistyczne oczekiwanie, że dziecko będzie idealne, uderza w samego rodzica –

Czytaj dalej »