Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Jak uchronić się przed koronawirusem?

Grupa młodych ludzi w maseczkach ochronnych

Koronawirus nie przestaje się rozprzestrzeniać, zarażając kolejne osoby i obejmując nowe tereny. Niestety jak dotąd nie został opracowany lek zwalczający koronawirusa SARS-CoV-2, nie ma także na niego szczepionki. Pozostają działania profilaktyczne, mające na celu zapobieganie kolejnym zakażeniom. Z tego artykułu dowiesz się jak uchronić się przed koronawirusem.

Unikaj kontaktów z osobami, które wróciły niedawno zza granicy.

Podróżowanie na tereny występowania koronawirusa, to proszenie się o kłopoty. Stwarza zagrożenie dla nas samych, ale także dla innych osób, z którymi będziemy mieć kontakt po powrocie do domu. Większość krajów Europy, w tym także Polska, zdając sobie sprawę z powagi sytuacji, wprowadziło nakaz kwarantanny po powrocie zza granicy, a w ostatnich dniach także zamknęło granice państwowe.

Dokładnie myj ręce

Najważniejszy środek profilaktyczny pozwalający uchronić się przed infekcją koronawirusem oraz innymi chorobami, jest świetnie znany i dostępny dla każdego. To częste i dokładne mycie rąk. Zwykłe mydło w 30 sekund skutecznie niszczy wirusy. Po spłukaniu rąk wodą nie ma po nich śladu.

Aby tak się stało, potrzebna jest woda, mydło i 30 sekund, w czasie których umyjemy dokładnie każdy fragment dłoni, od czubków palców do zakamarków pomiędzy nimi.

Zacznij od namydlenia dłoni i oczyszczenia ich zewnętrznej oraz wewnętrznej powierzchni do wysokości powyżej nadgarstków. Następnie wyczyść przestrzenie pomiędzy palcami od strony grzbietowej dłoni oraz od wewnętrznej. Dokładnie oczyść okolice kciuków oraz fragment dłoni pomiędzy nimi a palcami wskazującymi. Nie zapomnij o opuszkach palców. Czyste ręce wytrzyj w jednorazowy ręcznik papierowy, wysusz pod ciepłym powietrzem suszarki do rąk lub skorzystaj z bawełnianego ręcznika (ale tylko wtedy, gdy jesteś we własnym domu).

Myj ręce zaraz po powrocie do domu. Przed jedzeniem i za każdym razem gdy masz przygotować posiłek. Powtarzaj mycie rąk raz na godzinę.

Przeczytaj też:  Czy wirus jest żywym organizmem?

Nie dotykaj twarzy

Każdego dnia wielokrotnie dotykamy twarzy, często nie mając o tym świadomości. Oczy, usta i jama nosowa to najłatwiejsze drogi zakażenia koronawirusem. Z brudnych dłoni, wirus w trafia prosto na błony śluzowe, skąd ma już łatwą drogę do wnętrza naszego organizmu. Dlatego, tak ważne jest dokładne mycie i dezynfekowanie rąk oraz kontrola nad mimowolnym dotykaniem twarzy i pocieraniem oczu. To ostatnie może być szczególnym wyzwaniem dla alergików, zwłaszcza, w trwającym na wiosnę okresie pylenia drzew.

Dezynfekuj przedmioty i powierzchnie, których często dotykasz

Wirusy, w przeciwieństwie do bakterii, nie potrafią namnażać się same. Potrzebują do tego celu organizmu gospodarza. Aktualnie dostępne dane wskazują na to,  że wirus może przetrwać kilka godzin na powierzchniach. Wirusa można pozbyć się ze środowiska, podobnie jak w przypadku większości mikroorganizmów, za pomocą zwykłych środków dezynfekcyjnych stosowanych w gospodarstwie domowym. Dlatego ważne jest regularne dezynfekowanie przedmiotów i powierzchni, których dotykamy.

Środki dezynfekujące, które niszczą wirusa w ciągu minuty od zastosowania to alkohol (etanol lub alkohol izopropylowy, w stężeniu powyżej 60 proc.) i wybielacze. Powinniśmy za ich pomocą oczyszczać powierzchnie i elementy, których dotykamy najczęściej: stoły, górne elementy krzeseł, za które łapiemy podczas ich odsuwania, blaty kuchenne, klamki drzwi i szafek kuchennych, drzwi lodówki, wyłączniki światła. Warto regularnie przecierać także myszy komputerowe i klawiatury, które mają ciągły kontakt z naszymi dłońmi.

Gdy jesteśmy poza domem warto skorzystać z żeli antybakteryjnych lub chusteczek nasączonych środkiem dezynfekującym. Zmniejszą one ryzyko przeniesienia wirusa po kontakcie ze sklepowym wózkiem czy koszykiem.

Unikaj surowego mięsa

Nie podawaj ręki na powitanie

Uścisk dłoni lepiej zamienić na grzecznościowe kiwnięcie głową i powiedzenie „dzień dobry”. A jeśli już odruchowo wyciągnęliśmy rękę do powitania… przybijmy „żółwika”.

Unikaj kontaktu z osobami chorymi

Koronawirusy rozprzestrzeniają się drogą kropelkową. Jedno kichnięcie może przenieść je na odległość ponad jednego metra. Jeśli nie możesz uniknąć kontaktu z osobą chorą (bo na przykład opiekujesz się nią) zachowaj bezpieczną odległość i ogranicz kontakt do minimum. Tym sposobem ograniczysz możliwość oddychania powietrzem z zawieszonymi kropelkami śliny i śluzu, które mogą zawierać wirusa.

Pranie w wysokiej temperaturze likwiduje wirusy

Bakterie i wirusy giną w wysokiej temperaturze. Już 60 stopni Celsjusza skutecznie wyeliminuje koronawirusa z naszych ręczników, ściereczek kuchennych i ubrań. Z tymi ostatnimi trzeba jednak uważać – nie każdy materiał wytrzyma tak wysoką temperaturę prania.

Noś maseczkę ochronną

W internecie można kupić można różne efektowne maseczki ochronne. Uszyte z kolorowych materiałów wyglądają znacznie lepiej niż zielone maski chirurgiczne, jakie widujemy u lekarza. Dodatkową zaletą jest to, że są wielorazowe Po użyciu można je wyprać, wysuszyć i założyć ponownie.
I choć noszenie maseczki nie ochroni nas przed zakażeniem koronawirusem, to skutecznie ogranicza jego przenoszenie, przez co pomaga walczyć z epidemią. Maseczka zniechęci nas także skutecznie do dotykania ust.
Trzeba pamiętać, aby po jej zdjęciu maseczki dokładnie umyć dłonie. Maseczki jednorazowe po użyciu należy niezwłocznie wyrzucić.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Może zainteresuje Cię też jeden z poniższych tematów?
Zobacz także te artykuły:
Kiedy usuwać zęby mądrości? Ekstrakcja ósemki

Zęby mądrości, czyli ósemki wbrew pozorom nie mają nic wspólnego z inteligencją. Jeżeli z czymś już się mają kojarzyć, to najczęściej z bólem i nieprzyjemnościami.

Czytaj dalej »

Pyłek kwiatowy, inaczej zwany pszczelim zbierany jest przez pszczoły z kwiatów, mieszany ze śliną i przenoszony do ula na odnóżach. Wykorzystywany jest w celu nakarmienia

Czytaj dalej »
Jak uratować zafarbowane w praniu ubrania?

Jak uratować zafarbowane ubrania? PORADY W teorii każdy wie, że przed włożeniem ubrań do pralki, należy je posegregować ze względu na ich kolor. Rzeczy jasne

Czytaj dalej »

PRZEMYŚL PODRÓŻE – PODKARPCIE Przemyśl to miasto położone w południowo-wschodniej części Polski. Należy do województwa podkarpackiego. Powierzchnia miasta wynosi 46 m2, a liczba mieszkańców –

Czytaj dalej »
Jak wyczyścić dywan?

Każdy kto posiada dywan wie, iż po dłuższym czasie użytkowania samo odkurzanie nie wystarczy. Do tego dochodzą przypadki zaplamienia dywanu sokiem, herbatą, kawą, winem czy

Czytaj dalej »