Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w podróży

Nie ulega wątpliwości, że bezpieczeństwo dzieci powinno stanowić priorytet w każdym wymiarze ich życia. Są one bezbronne, a ich dobre samopoczucie i rozwój zależeć będzie wyłącznie od opiekuna. Niniejszy artykuł, poświęcamy tematowi bezpieczeństwa dzieci w podróży i przedstawiamy alternatywy dla tradycyjnych fotelików siedzeniowych.

Co mówią przepisy prawne?

Jeszcze do roku 2014 wg przepisów prawa, każde dziecko, które nie ukończyło 12 roku życia, musiało być przewożone w foteliku lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci. Od maja 2015 r. obowiązują nowe przepisy prawa, które jednoznacznie mówią, że jedynym kryterium do przewożenia dziecka w foteliku lub innym urządzeniu zabezpieczającym jest nie wiek, a jego wzrost. Dlatego też, wyznaczono granicę 150 cm wzrostu. Jeżeli dziecko jest mniejsze, musi być ono przewożone w foteliku lub innym urządzeniu zabezpieczającym – (Regulamin nr 129 Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych). Od powyższych przepisów istnieją pewne wyjątki, w tym:

 

  • dopuszcza się przewożenie dziecka na tylnym siedzeniu bez fotelika, jeżeli mierzy ono co najmniej 135 cm wzrostu i jest przypięte pasami bezpieczeństwa, a dodatkowo nie mieści się ono w żadnym, dostępnym na rynku foteliku,

  • jeżeli przewozimy troje dzieci na tylnym siedzeniu i dwoje z nich jest przewożone w fotelikach, istnieje możliwość nie montowania trzeciego fotelika (ze względu na brak miejsca i możliwości). Jest to dopuszczalne, ale tylko pod warunkiem, że ukończyło ono 3 rok życia i zostanie przypięte pasami bezpieczeństwa.

Obowiązek dbania o bezpieczeństwo w czasie podróży dziecka spoczywa po stronie kierowcy – najczęściej rodzica. Istnieją jednak trzy rodzaje pojazdów, które stanowią wyjątek i nie mają obowiązku montowania fotelików lub innych urządzeń podtrzymujących. Należą do nich: taksówka, radiowóz i karetka.

Podstawowe zasady i względy bezpieczeństwa podczas przewożenia dziecka
  1. Nie podawaj jedzenia ani picia dziecku podczas jazdy. Grozi to jego zachłyśnięciem. Jeżeli dziecko jest głodne lub spragnione, zatrzymaj pojazd w celu jego nakarmienia. To uchroni dziecko od ewentualnej tragedii.

  2. Zadbaj o to, by we wnętrzu samochodu nie znajdowały się żadne, luźno położone przedmioty, które w czasie gwałtownego hamowania, mogłyby unosić się w pojeździe i uderzyć dziecko. Dlatego przed podróżą sprawdź, czy za przednią szybą lub za tylnymi siedzeniami (nagminne) nie przewozisz przedmiotów, które mogłyby stanowić zagrożenie. Jeżeli tak, to schowaj je do specjalnie do tego przystosowanych schowków.

  3. Nie powielaj schematów. Najczęściej, podczas podróży to tata jest kierowcą, a mama siedzi na tylnym siedzeniu obok dziecka. Takie rozstawienie, grozi zagrożenie. Dlaczego? Często, gdy dziecko zaczyna marudzić lub płakać, mama odpina swój pas bezpieczeństwa, ponieważ chce uspokoić swoją pociechę. W sytuacji zdarzenia drogowego, podczas gwałtownego hamowania, może dojść do sytuacji, gdzie mama bez zapiętego pasa, przygniata swoje dziecko. W konsekwencji sama ulega poważnym obrażeniom. Dlatego, ucz dziecko samodzielności. Nic mu się nie stanie, jeżeli będzie siedziało samo na tylnej kanapie.

Przeczytaj też:  Jak przygotować dziecko do pójścia do szkoły?
Na przekór stereotypom

Utarło się, że nie ma niczego lepszego i bezpieczniejszego w momencie przewożenia dziecka od fotelika. Oczywiście, chwalimy, że dbacie o bezpieczeństwo, ale chcemy podkreślić, że na rynku istnieje wiele innych, równie bezpiecznych, a przy tym wygodniejszych form bezpieczeństwa podczas podróży malucha. Wybór jest ogromny i często nie wiadomo, co wybrać. Nasza redakcja rekomenduje system bezpieczeństwa Smart Kid Belt. Jest to urządzenie podtrzymujące dla dzieci w starszym wieku (4-12 lat / 15-35 kg). To niewielkie urządzenie, które stanowi alternatywę dla dużych i nieustawnych fotelików, którego montaż jest niezwykle łatwy. Smart Kid Belt wpinany jest w pas bezpieczeństwa, dzięki czemu w odróżnieniu od zwykłego pasa, dostosowuje się on do odcinka lędźwiowego oraz obojczyka dziecka, niezależnie od jego wzrostu. Urządzenie to “rośnie razem z dzieckiem”. Możesz do woli regulować wysokość pasa.

Smart Kid Belt waży jedynie 120 gram i jest najmniejszym urządzeniem, wykorzystywanym do bezpiecznego przewożenia dziecka. Warto podkreślić, że jest to produkt polskiego pochodzenia i został opatentowany aż w 130 krajach. Dzięki temu urządzeniu bez problemu możesz planować wakacje, podczas których wypożyczysz niejeden pojazd. Nie musisz się już martwić, czy będzie dostępny fotelik bezpieczeństwa.

Bez fotelika, ale za to ze Smart Kid Belt - nie dostaniesz mandatu

Smart Kid Belt posiada takie same certyfikaty (ECE 4404, MVSS213, CMVSS213), jak wszystkie foteliki, podkładki i inne urządzenia służące do przewożenia dzieci. Jest zgodny z przepisami o Ruchu Drogowym (art. 39 Kodeksu Drogowego pkt 3.), dzięki czemu nie otrzymasz mandatu za brak fotelika.

Za zgodą autorów filmu, prezentujemy spot reklamowy oraz stanowisko eksperta w sprawie Smart Kid Belt:

Źródło: Smart Kid Belt

Przeczytaj także: 

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Może zainteresuje Cię też jeden z poniższych tematów?
Zobacz także te artykuły:
Hydropolis - wodny świat dla każdego

Multimedialne, interaktywne instalacje, wierne repliki i modele oraz bogate w informacje ekrany dotykowe służą jednemu celowi: ukazaniu wody z różnych, fascynujących perspektyw – podkreślają twórcy

Czytaj dalej »
Nastolatka korzysta ze smartfona na lekcji

Co trzeci młody człowiek bez smartfona w zasięgu ręki czuje się niepewnie i ciągle ucieka do niego myślami. Co czwarty słyszy od bliskich uwagi, że

Czytaj dalej »

SPORT PORADY Co jeść przed i po treningu? Odpowiedni dobór diety jest niezmiernie ważny przy treningu ma duży wpływ na wyniki, wytrzymałość, dynamikę treningu, czas

Czytaj dalej »

O srebrze koloidalnym robi się coraz głośniej. Wszystko za sprawą szerzenia świadomości o jego prozdrowotnych właściwościach. Jeżeli nigdy wcześniej nie słyszałeś o jego istnieniu, zachęcamy

Czytaj dalej »

W cyberwojnie Rosja ma duże doświadczenie, a wojna dezinformacyjna jest zaplanowana na długo. Zachód musi nauczyć się wojować tą bronią lepiej. Potrzebne jest szkolenie społeczeństwa

Czytaj dalej »