Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Dlaczego bateria w telefonie szybko się rozładowuje?

Close up man hands using smart phone battery low charged battery screen

W dzisiejszych czasach, niemalże każdy jest posiadaczem smartfona. Można wręcz zaryzykować stwierdzenie, że staliśmy się niewolnikami wciąż postępującej technologii. Niektórzy nie wyobrażają sobie 15 minut rozłąki z telefonem, nawet jeśli urządzenie leży sobie spokojnie, nie dzwoni ani nie powiadamia o nowej wiadomości ani innym zdarzeniu. Tak częste użytkowanie smartfona sprawia, że nasze wymagania wobec baterii rosną. W tym artykule przyjrzymy się żywotności baterii w smartfonach i udzielimy kilku wskazówek, które powinny sprawić, że nasz smartfon dłużej wytrzyma na jednym ładowaniu baterii.

Wiele osób twierdzi, że żywotność baterii i czas pomiędzy ładowaniami smartfona będzie zależna od tego, czy pochodzi z tak zwanej górnej lub dolnej półki. Często obwiniamy producentów smartfonów, ale tak naprawdę szybko rozładowująca się bateria jest najczęściej winą samego użytkownika telefonu, który korzysta z niego w sposób daleki od optymalnego. Co przez to rozumieć? Już tłumaczymy…

Nieprawidłowe ładowanie telefonu

Większość dzisiejszych smartfonów ma baterię litowo-jonowe, które nie muszą być ładowane do 100%. Zastanów się, czy nie masz nawyku podłączania telefonu do ładowania na całą noc? To błąd, który znacznie przyczynia się do pogorszenia funkcjonowania baterii.

 

Ogniwa litowo-jonowe źle znoszą zarówno zbytnie rozładowanie jak i ciągłe doładowania do 100% swojej pojemności. Telefon należy zatem ładować systematycznie i utrzymywać w nim optymalny poziom naładowania baterii. Nie ma znaczenia ile razy dziennie podłączasz telefon do ładowania, nie wpływa to na czas życia baterii (miało znaczenie kilkanaście lat temu, kiedy królowały akumulatory innego typu). Nie pozwól jednak, by poziom baterii w telefonie spadł poniżej 40%, a w czasie jego ładowania nie przekroczył progu 80 – 90%.

 

Warto także podkreślić, że warto korzystać z dobrej markowych ładowarek i power banków. Chronią one baterię i telefon zapewniając odpowiednie parametry ładowania, mają także zabezpieczenia przed zwarciem i przegrzaniem.

Przeczytaj też:  Jak odróżnić fake news od prawdziwej informacji?
Kolor i jasność wyświetlacza

Lubisz przeglądać tapety i wybierać te, które zaskakują ilością kolorów? Tak, to może cieszyć oko, ale niekoniecznie wydłuży czas między ładowaniami. Nowoczesne ekrany smartfonów wykonane sa w technologii OLED, która pozwala podświetlać tylko te fragmenty ekranu, które są w użyciu w danej chwili. To dlatego jaskrawe i kolorowe tapety wprost zżerają poziom akumulatora w telefonie.

 

Problem polega na tym, że za każdym razem, gdy odbierasz jakieś powiadomienie lub przeglądasz treści, tapeta zostaje uaktywniona. Dlatego, jeżeli masz wybór, wybieraj ciemne (najlepiej czarne). Naszym zdaniem czerń wygląda elegancko i pasuje do wszystkiego, a przy tym zadba o wydłużenie pracy Twojego smartfona.

To samo tyczy się tapet animowanych, które dodatkowo wymagają pracy procesora, przez co jeszcze skuteczniej zużywają cenny prąd z baterii.

 

Warto sprawdzić w ustawieniach na jakim poziomie jest ustawiona jasność wyświetlacza. Działa to tak jak podpowiada nam intuicja: im mniej podświetlamy ekran, tym więcej baterii oszczędzamy. Ale ponieważ korzystanie z telefonu to nie tylko walka o kreski baterii – ma być przede wszystkim wygodne! Dlatego najlepiej włączyć opcję automatycznego dopasowania jasności do otoczenia. W ten sposób telefon sam będzie optymalizował poziom jasności wyświetlacza, podświetlając się jaśniej na słońcu i oszczędzając baterią (i nasze oczy!) wieczorem.

Wibracje w telefonie

Jeżeli masz włączone wibracje w telefonie, zarówno podczas połączeń telefonicznych, wiadomości SMS, czy też innych powiadomień z aplikacji, nie dziw się, że Twój telefon zbyt często się rozładowuje. Dla człowieka ruch to zdrowie i spalone kalorie; dla smartfona podobnie: to zwiększone zużycie energii (o zdrowiu się nie wypowiemy ;)).

 

Korzystanie z wibracji ma sens głównie wtedy, gdy Twój telefon pracuje w trybie wyciszonym. W normalnym trybie zwykle wystarczy korzystanie z dzwonków i powiadomień dźwiękowych.

Przeczytaj też:  Usunąłeś kleszcza ze skóry? Naukowcy UW mogą zbadać go pod kątem krętków boreliozy
Zwróć uwagę na aplikacje

Przejrzyj aplikacje w swoim telefonie. Jest ich dość sporo i każda, nawet wtedy, gdy pozornie nie jest włączona, może pracować w tle i zużywać baterię.

Możesz sprawdzić to w ustawieniach telefonu. Zarówno IPhone jak i telefony z Androidem zbierają statystyki na temat kondycji baterii i zużycia prądu przez poszczególne aplikacje (w ustawieniach poszukaj opcji „Bateria” lub „Użycie baterii”).

Warto od czasu do czasu tam zajrzeć, sprawdzić, które aplikacje wyglądają na najbardziej żaroczne i je po prostu zamknąć albo odinstalować i poszukać innych, być może bardziej przyjaznych.

Warto także przejrzeć i wyłączyć powiadomienia z różnych aplikacji, których używasz na co dzień.

WI-FI, GPS

Wi-Fi to świetna sprawa! Zapewnia szybki internet, oszczędza pakiet danych a w dodatku zwykle nie musimy za niego płacić. Zwykle jednak zapominamy, że wygoda automatycznego łączenia z siecią WiFi opłacona jest wyższym zużyciem baterii: telefon nieustannie szuka znajomych sieci WiFi, by się z nimi połączyć. Jeśli z Wi-Fi korzystamy najczęściej w domu, warto wyłączyć je wychodząc. Oszczędność baterii gwarantowana!

 

To samo dotyczy funkcji lokalizacji. Oparta jest ona o sygnał GPS, który jest nadawany z satelity i dociera do telefonu głównie wtedy, gdy jesteśmy na zewnątrz budynków. Najczęściej wykorzystuje ją Google Maps i inne programy nawigacyjne, Facebook do śledzenia położenia użytkowników czy aplikacja Aparat, by zapisać informację o miejscu wykonania zdjęcia. Jeżeli GPS nie jest Ci potrzebny w danym momencie, możesz spokojnie go wyłączyć, oszczędzając energię baterii na później.

Obrót ekranu

Funkcja obrotu ekranu jest niezwykle przydatna i intuicyjna: jeden ruch ręki i treść dostosowuje się do ułożenia ekranu. Trudno wyobrazić sobie bez niej oglądanie zdjęć lub filmów na YouTube, jednak gdy jest ona cały czas włączona, mocno zużywa baterię.

Przeczytaj też:  Jak zadbać o telefon w upalne dni

Obrót ekranu, działa dzięki specjalnemu czujnikowi zwanemu akcelerometrem, ale za zużycie energii odpowiedzialny jest w większości nie on, a procesor smartfona, zmuszany do ciągłego przeładowywania, powiększania, pomniejszania i obracania wyświetlanej treści. Dlatego, jeżeli nie oglądacie akurat zdjęć lub innych aplikacji wymagających poziomego ekranu, polecamy zaoszczędzić baterię i wyłączyć funkcje autoobracania ekranu.

Odpoczywasz Ty, daj odpocząć telefonowi

Średnio śpisz 8 godzin i nie używasz w tym czasie telefonu? Warto na ten czas dać także odpocząć smartfonowi i wyłączyć go. To znacznie przedłuży żywotność baterii i pozwoli jej się schłodzić. Jest to także korzystne dla Waszego zdrowia – nic nie będzie Was wybudzało ze snu (żaden dzwonek, powiadomienie, itd.) ani gniotło pod poduszką 😉

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Może zainteresuje Cię też jeden z poniższych tematów?
Zobacz także te artykuły:
Jak się pozbyć łupieżu?

Łupież jest bardzo wstydliwą i kłopotliwą chorobą skóry głowy. Objawia się on swędzeniem oraz złuszczaniem naskórka, przez co pojawiają się białe drobinki na ubraniach. Choroba

Czytaj dalej »
Diagnostyka alergii – jakie testy wykonać?

Alergia to przewlekła choroba, wynikająca z nadmiernej reaktywacji układu odpornościowego przez alergeny. Kontakt z alergenem wiąże się z występowaniem uciążliwych objawów alergii, które – w

Czytaj dalej »

Horse Assisted Education (HAE) to metoda terapeutycznej pracy z koniem – wyłączająca jazdę konną – wykorzystywana m.in. w leczeniu osób z depresją. Jej wpływ na

Czytaj dalej »
Jak zorganizować domowe biuro?

Praca zdalna z pozoru wydaje się spełnieniem marzeń. Szybko jednak może się okazać, że napotkamy problemy. Wbrew pozorom na dłuższą metę ciężko jest wykonywać obowiązki

Czytaj dalej »

KULINARIA Jak zrobić omlet? Omlet jest jednym z popularniejszych dań w skład którego wchodzą jaja. Można zrobić go na słodko albo na słono. Można dodać

Czytaj dalej »
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/fringoo/public_html/odpowiadamy.pl/wp-includes/functions.php on line 5420 Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/fringoo/public_html/odpowiadamy.pl/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107