Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Zapalenie pęcherza moczowego

Przyczyny i objawy zapalenia pęcherza moczowego

Zapalenie pęcherza moczowego to przypadłość typowa dla kobiet, ze względu na anatomię budowy układu moczowego. Może pojawić się również u mężczyzn i dzieci. Objawia się bardzo częstym oddawaniem moczu i nieprzyjemnymi dolegliwościami głównie podczas sikania. Pojawia się uczucie parcia na pęcherz, przy czym w toalecie okazuje się, że to tylko kilka kropel moczu.

Zapaleniu pęcherza moczowego może towarzyszyć podwyższona temperatura, osłabienie, bóle mięśni. Infekcje układu moczowego wzmagają się u kobiet w ciąży, mogą pojawić się również po stosunku płciowym. Nie należy bagatelizować objawów zakażenia, gdyż nieleczone może doprowadzić do nawracania choroby, a nawet zapalenie nerek.

Przyczyny zapalenia pęcherza moczowego

Diagnoza zapalenia pęcherza częściej towarzyszy kobietom. Przyczyną jest budowa anatomiczna układu moczowego. Cewka moczowa kobiety ma długość około 4-5 cm, a mężczyzny 15-20 cm. U kobiet ujście cewki jest w bliskim położeniu pochwy i odbytu, co również przyczynia się do częstszych zakażeń. Obecność naturalnych bakterii w okolicy pochwy i odbytu jest czymś normalnym, problem pojawia się, gdy dochodzi do ich przeniesienia do cewki moczowej. Najczęściej są to bakterie: chlamydia, dwoinka rzeżączki, gronkowiec oraz pałeczka okrężnicy (bytuje w układzie pokarmowym oraz w  okolicy odbytu). Jeśli bakterie dostaną się do cewki moczowej, wnikają do pęcherza, gdzie się namnażają. Po ich nagromadzeniu w pęcherzu dochodzi do powstania stanu zapalnego. Jeśli na tym etapie nie zostanie wdrożone leczenie, może dojść do przedostania się stanu zapalnego do nerek.

Czynniki jakie mogą sprzyjać zapaleniu pęcherza:
  • przechłodzenie pęcherza (kąpiele w basenie, przebywanie długo w mokrym stroju kąpielowym) wyziębianie nerek,
  • kamica nerkowa lub inne choroby nerek,

  • częste kontakty seksualne – podczas stosunku może dojść do otarcia naskórka w okolicy cewki moczowej co ułatwi przenikanie bakterii,

  • noszenie obcisłej bielizny, spodni – może dojść do przegrzania okolic intymnych, co sprzyja namnażaniu się bakterii,

  • nadużywanie środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych,

  • nieprawidłowa higiena – zbyt rzadkie mycie okolic intymnych, (miejsca intymne podcieraj w kierunku odbytu), używanie perfumowanych podpasek lub wkładek higienicznych, częste korzystanie z publicznych toalet,

  • cukrzyca,

  • ciąża – ze względu na wzrost płodu i nacisk na pęcherz, rozszerza się cewka moczowa, co ułatwia wnikanie bakterii,

  • menopauza – słabe nawilżenie błon śluzowych okolic intymnych sprawia łatwiejszy dostęp bakterii.

Przeczytaj też:  Miód gryczany
Objawy zapalenia pęcherza moczowego:

Podstawowym objawem zapalenia pęcherza jest pieczenie w okolicy cewki moczowej podczas oddawania moczu. Kolejno pojawia się problem z oddawaniem moczu. Osoba cierpiąca na infekcję układu moczowego odczuwa parcie na pęcherz, potrzebę oddania moczu. Po wizycie w toalecie oddaje kilka kropel moczu. Może pojawić się ból w okolicy podbrzusza, wzmagający się w czasie oddawania moczu. Rzadko pojawia się gorączka.

Sposoby leczenia

Gdy pojawią się pierwsze objawy zapalenia pęcherza, warto wesprzeć się domowymi sposobami walki z tą dolegliwością, do których należą:

Przyjmowanie dużej ilości płynów – picie dużej ilości płynów zwłaszcza wody spowoduje samoistne wypłukiwanie bakterii znajdujących się w pęcherzu.

Ciepła kąpiel – pomoże w  rozluźnienie błon śluzowych pęcherza,  ciepłe kompresy na pęcherz oraz okolice nerek. Ciepło poprawia ukrwienie błon śluzowych co przyśpiesza leczenie.

Ogranicz seks – jeśli doszło już do infekcji zaleca się ograniczenie stosunków seksualnych, mogą powodować dyskomfort u kobiety, jak również wydłużyć leczenie.

Herbatki ziołowe – najlepiej działają napary z: mniszka, pokrzywy, bratka. Mają działanie moczopędne jak również łagodzą infekcję.

Nasiadówki – należy przygotować mocny napar z rumianku, szałwii, krwawnika. Napar mieszamy z ciepłą wodą, w tak przygotowanym należy zamoczyć się do okolic talii na około 15 min.

 

Do leczenie zapalenia pęcherza moczowego można użyć preparatów dostępnych bez recepty w aptece. Gdy metody domowe, jak i leki bez recepty nie pomogą, warto skonsultować się z lekarzem, gdyż nieleczona infekcja może nawracać a nawet spowodować choroby nerek. Jeśli po dwóch dniach leczenia na własną rękę, nie ma żadnej poprawy, dolegliwości się nasilają. W moczu zaczyna się pojawiać krew lub ropna wydzielina, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Zostanie przeprowadzona rozszerzona diagnostyka tj. analiza moczu wraz z posiewem. Wdrożone zostanie leczenie antybiotykami lub lekami przeciwzapalnymi.

Przeczytaj też:  Pszczeli pyłek kwiatowy
Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Może zainteresuje Cię też jeden z poniższych tematów?
Zobacz także te artykuły:
Suszone grzyby na czarnym kwadradowym talerzyku.

Jak suszyć grzyby ? Grzyby suszone są bardzo lubianym dodatkiem do potraw. Nie wyobrażamy sobie Wigilii bez suszonych grzybów, dlatego tak chętnie je zbieramy i

Czytaj dalej »
Jak być dobrym szefem? Szef gratuluje podwładnemu awansu

Jak być dobrym szefem? To pytanie zadaje sobie każda osoba, która zarządza ludźmi. To wielki przywilej móc kimś kierować, ale staje się to atutem dopiero

Czytaj dalej »

Bardzo ważna jest pielęgnacja skóry dziecka w początkowym okresie życia, gdyż jest ona bardzo delikatna i narażona na infekcje. Po porodzie na skórze niemowlaka często

Czytaj dalej »
Jak używać tamponów?

Tampony są bardzo wygodną alternatywą dla podpasek. Niektóre z nas stosują je tylko w sytuacjach wyjątkowych takich jak basen, aktywność fizyczna, plaża, obcisła odzież. Są

Czytaj dalej »

Chrapanie jest bardzo uciążliwą przypadłością głowienie dla osoby, która śpią z osobą chrapiącą. Na pozór może się wydawać, że jest to jedynie niedogodność “dźwiękowa”, jednak

Czytaj dalej »