Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Morsowanie. Czy trzeba się aklimatyzować? Czy do morsowania potrzebny jest strój i buty? Gdzie bezpiecznie pływać? Dlaczego warto to robić?

Morsowanie. Czy trzeba się aklimatyzować? Czy do morsowania potrzebny jest strój i buty? Gdzie bezpiecznie pływać? Dlaczego warto to robić? Biały niedźwiedź polarny morsuje w basenie w ogrodzie zoologicznym

W chwili obecnej obserwuje się ogromne zainteresowanie pływaniem na świeżym powietrzu, niezależnie od pory roku. W związku z tym, że tak wielu nowych pływaków poszukuje informacji na temat bezpiecznego morsowania, prezentujemy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania: Czy trzeba się aklimatyzować? Czy do morsowania potrzebny jest strój i buty? Gdzie bezpiecznie pływać? Dlaczego warto to robić?

Zostały one przygotowane przez aktywnych morsów, z zespołu OSS (linki do ich strony internetowej – w jęz. angielskim znajdziesz w źródłach pod artykułem).

CZY MUSZĘ SIĘ AKLIMATYZOWAĆ?

Aklimatyzacja jest procesem, dzięki któremu organizm jest w stanie radzić sobie z dłuższymi okresami przebywania w zimnej wodzie bez cierpienia (nadmiernego).

Osoby stawiające sobie cele związane z dystansem i wytrzymałością, zalecają pływanie na świeżym powietrzu przynajmniej raz w tygodniu. Stosują noszenie lżejszych ubrań, zimniejsze prysznice, trening w chłodniejszych basenach. Zimno staje się ich sposobem na życie.

Zimowi pływacy towarzyscy (tzn. tacy, którzy lubią się spotykać kilka razy w tygodniu lub miesiącu) często przywołują korzyści płynące z kontynuowania pływania od lata do jesieni, aby stopniowo zaaklimatyzować się w miarę spadku temperatury (a nie nagle, za jednym razem).

Ale są też osoby, które wolą spotykać tylko raz lub dwa razy w roku, na zasadzie wyczynu i od razu zanurzają się w wodzie. Takie działanie niesie ze sobą znacznie większe ryzyko, ale jeśli jesteś zdrowy (w szczególności – masz zdrowe serce), możesz zrobić kilka zimowych kąpieli w ciągu roku bez aklimatyzacji. Na podobnej zasadzie funkcjonuje tradycja kąpieli noworocznych, popularna wśród morsujących na półkuli północnej

UWAGA:

Pamiętaj, że rozpoczęcie morsowania powinno być Twoją własną decyzją. Nie należy ulegać modzie ani namowom znajomych. Istnieje wiele zagrożeń związanych z wejściem do bardzo zimnej wody, takich jak zawał serca, zawał astmy, napady paniki, opadnięcie z sił i paraliż mięśni na skutek zimna, szok termiczny, utonięcie, hipotermia i śmierć.

Ze swobodą pływania na świeżym powietrzu wiąże się odpowiedzialność za własne bezpieczeństwo.

CZY POTRZEBUJĘ SPECJALNYCH BUTÓW, RĘKAWIC I CZAPKI?

Morsujący pływacy różnią się między sobą znacznie, pod względem tego, co noszą: od strojów termoizolacyjnych i akcesoriów z neoprenu po zwykłe wełniane czapki z pomponem i klasyczne stroje kąpielowe.

Zdecydowanie polecane są buty do morsowania i rękawice z neoprenu – są one skuteczne w zapobieganiu bólowi rąk i stóp w bardzo zimnej wodzie. Również nakrycie głowy (czy to kapelusz bąbelkowy czy też neoprenowa maska i kapelusz kąpielowy) może pomóc w utrzymaniu ciepła.
Kiedy zanurzasz się w bardzo zimnej wodzie w kostiumie kąpielowym, z wiatrem i deszczem bijącym po włosach, to znane powiedzenie, że 50% ciepła jest tracone przez głowę, jest o wiele bliższe prawdy niż kiedykolwiek wcześniej.

Jak wspomnieliśmy wcześniej (w części 1.  artykułu) nasze ciało może zmniejszyć dopływ krwi do skóry (i to nawet o 99%!). Jedynym miejscem, w którym do tego nie dochodzi, jest głowa – przepływ krwi do skóry głowy pozostaje podobny w każdych warunkach. Nasze „centrum sterowania” – mózg – potrzebuje ciągłego zasilania i ogrzewania. Nie oznacza to jednak, że Twoje funkcje umysłowe nie są zaburzone. Jednym z niebezpieczeństw zimowego pływania jest hipotermia i nieprawidłowe podejmowanie decyzji.

Jeśli mimo wszystko zamierzasz zanurzyć w wodzie głowę, pamiętaj, że zimna woda w uszach może także wpływać na równowagę. Niektórzy używają pływackich zatyczek do uszu, aby zmniejszyć zawroty głowy.

GDZIE MOŻNA BEZPIECZNIE PŁYWAĆ W ZIMIE?

Niestety w pływaniu nie ma czegoś takiego jak miejsce, które jest samo w sobie „bezpieczne”.

Jeśli chodzi o temperaturę wody, to morze jest zwykle cieplejsze niż rzeki czy jeziora, rzadko spada poniżej 6 stopni, ale jest narażone na zimowe sztormy morskie, fale i prądy i przez to jest bardziej wymagające (to znaczy niebezpieczne).

Należy pamiętać, że „bezpieczeństwo” pływania zmienia się, gdyż zależy od wielu czynników, jak opady deszczu, temperatura, czy w końcu nasze umiejętności. Miejsce, w którym jednego dnia występuje niewiele czynników ryzyka, może mieć ich wiele w innym czasie: na przykład wolno płynąca rzeka w lecie może stać się szalejącym potokiem wody w zimie. Najwięcej tak naprawdę zależy to od osoby, która będzie pływać, od jej umiejętności, doświadczenia, siły i tak dalej. Najlepiej więc oceniać ryzyko w każdym miejscu podczas każdej kolejnej wizyty, i mierzyć je w stosunku do siebie (niezależnie od tego, co robią inni).

Niektóre miejsca mają cechy, które z większym prawdopodobieństwem sprawią, że pływanie będzie bezpieczne dla większej liczby osób, Przykładowo płytkie punkty wejścia i wyjścia z plaży, powolny prąd lub jego brak.

DLACZEGO WARTO TO ROBIĆ?

Dla jednych sposób na zahartowanie organizmu, dla innych moda i chęć pstryknięcia fotki na Instagrama. Ludzie uwielbiają zimowe pływanie z powodów filozoficznych, fizycznych, społecznych i fizjologicznych.

„Robię to, ponieważ mogę. Robię to, kiedy wydaje mi się, że wybuchnę. Robię to, kiedy czuję się trochę chory. Szczerze mówiąc, stało się to trochę nałogiem. W tym roku nie chciałam tego robić, ale wiedziałam, że poprawi mi to nastrój, więc kontynuowałam. Czasami wydaje mi się, że powinienem być w stanie łatwiej kontrolować swój temperament, bez rzucania się do zamarzniętej wody, ale mieszkam nad jeziorem i to działa!”.

„Robię to jako ćwiczenie w stoicyzmie, ćwiczenie w <>. Robię to jako mini przygodę w codziennym życiu.”.

Więc czy robisz to tylko po to, by dalej pływać, nadążać za przyjaciółmi innymi pływakami, czy też dla fizjologicznych i psychologicznych zmian, które czujesz, że w sobie (być może to wzrost szczęścia albo zmniejszenie lęku): ciesz się. I pływaj bezpiecznie.

  • https://www.outdoorswimmingsociety.com/tips-on-winter-swimming/
  • https://www.wikiwand.com/en/Polar_bear_plunge
Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Może zainteresuje Cię też jeden z poniższych tematów?
Zobacz także te artykuły:
Usmiechnięta para seniorów w otoczeniu natury

Przebywanie w naturze może korzystnie wpływać na zdrowie psychiczne osób starszych – jest związane z niższym ryzykiem odczuwania stresu i wyższym poczuciem zadowolenia wśród osób

Czytaj dalej »
Alergia na pyłki roślin

Uczulenie na pyłki roślin to jedna z najczęstszych postaci alergii wziewnych. Tego typu alergia określana jest także mianem gorączki siennej i zaliczana jest do alergii

Czytaj dalej »

KULINARIA Jak zrobić piernik? Nie wyobrażamy sobie świąt bez piernika, jest jednym z bardziej lubianych ciast. Można w szybki i prosty sposób zrobić go nie

Czytaj dalej »
Kobieta nurkuje w basenie

Dlaczego warto pływać? SPORT Pływanie należy do tej samej grupy sportu co bieganie lub jazda na rowerze. Te dyscypliny sportowe określa się mianem aerobowym –

Czytaj dalej »
Jak być dobrym szefem? Szef gratuluje podwładnemu awansu

Jak być dobrym szefem? To pytanie zadaje sobie każda osoba, która zarządza ludźmi. To wielki przywilej móc kimś kierować, ale staje się to atutem dopiero

Czytaj dalej »