Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Jak być dobrym szefem?

Jak być dobrym szefem? Szef gratuluje podwładnemu awansu

Jak być dobrym szefem? To pytanie zadaje sobie każda osoba, która zarządza ludźmi. To wielki przywilej móc kimś kierować, ale staje się to atutem dopiero wtedy, gdy Twoi pracownicy bez zawahania potrafią określać Cię mianem idealnego szefa. W tym artykule podpowiadamy jak osiągnąć tytuł dobrego szefa.

Przede wszystkim bądź człowiekiem

Jeżeli jesteś szefem, wiedz że zostajesz poddawany codziennej ocenie. Każdy pracownik, nawet jeżeli nie daje po sobie tego poznać, wyrabia sobie zdanie na temat swojego szefa. Każdy z nas chce, aby traktowano go z szacunkiem. Jednak szacunek ten nie powinien być związany tylko z zajmowanym stanowiskiem, ale również z postawy jaką przyjmuje sam szef w stosunku do swoich podwładnych. Na rynku pracy aż roi się od kierowników i dyrektorów, którym uderzyła przysłowiowa woda sodowa do głowy. Zapominają, że za pracownikiem kryje się po prostu człowiek. Nie dają szansy na popełnienie błędów, często też na rozwój, gdyż sami uważają siebie za najmądrzejszych i najlepszych w danej dziedzinie. To wielki błąd…

people-2557396_640
workplace-1245776_640
Szacunek i profesjonalizm

Dobry szef to taki, który nie patrzy na swoich pracowników z góry. Nie oznacza to jednak, że ma się on bratać ze swoimi podwładnymi. Nie ulega wątpliwości, że wyznaczenie granicy szef – pracownik jest bardzo ważnym aspektem. Pracodawca nie powinien dopuścić do sytuacji, gdy pracownik traktuje go jak kolegę. To nie wróży niczego dobrego. Może to spowodować brak szacunku i utratę autorytetu, a jak wiadomo to dwie kluczowe, aby móc egzekwować wykonywanie poleceń. Dlatego należy wypośrodkować to wszystko, aby nie przekroczyć którejś granicy. Dzięki temu będziesz odbierany przez swoich pracowników jako szef idealny.

Wyobraź sobie sytuację, w której awansujesz i pniesz się w górę po szczeblach hierarchii swojej firmy. Już nie jesteś zwykłym pracownikiem. Być może dałeś dużo od siebie i zapracowałeś na ten awans. Szef Cię docenił i dał szansę na bycie kimś więcej. Od teraz zmieniają się Twoje obowiązki, do których będzie należeć także zarządzanie zespołem. Ty, który przepracowałeś kilka lat ramię w ramię z ludźmi takimi jak Ty, masz teraz planować ich pracę. To niewątpliwie duże wyzwanie. Nie będzie łatwo przejść z dnia na dzień w taki tryb pracy. To nowa sytuacja, której musisz nauczyć się nie tylko Ty, ale także pozostały personel. Ciężko będzie zmienić relacje i oczekiwać od kolegów, że będą Cię traktować poważnie, gdy jeszcze wczoraj (tak, jak oni) wykonywałeś polecenia swojego szefa. Jednak, to że nie jest to łatwa sytuacja, nie powinno sprawić, że nie będziesz próbował budować swojej pozycji i walczyć o to, by traktowali Cię z szacunkiem – w końcu są Ci podlegli. Dlatego, nie zniechęcaj się na samym początku i nie odpuszczaj. Minie kilka tygodni, a nowa sytuacja stanie się dla Ciebie i dla nich czymś normalnym. Wyznaczaj dzień po dniu granice, by polecenia które wydajesz były właściwie respektowane. Jeżeli odpuścisz i pozwolisz, by Wasze relacje nie uległy zmianie, zorientujesz się bardzo szybko, jak niefortunny był to błąd, który bardzo ciężko będzie naprawić. I nie chodzi tutaj o wyniosłość. Spraw, by zrozumieli, że jesteś dla nich przewodnikiem.

Przeczytaj też:  Co zrobić dziecku na śniadanie?
Pochwała najlepszym motywatorem

Jeśli ktoś chce być szefem na medal, to musi mieć wysokie poczucie empatii. Niezależnie od ilości obowiązków powinien on dostrzegać potrzeby swoich pracowników. Nie chodzi tu o spełnianie zachcianek, bo umówmy się – w pracy należy wykonywać swoje obowiązki, a nie rościć sobie prawa do relaksu. Mowa tutaj o sprawdzaniu, czy pracownikowi dobrze się pracuje, czy atmosfera mu odpowiada oraz (o czym często się zapomina) należy uwzględniać jego sugestie dotyczące ewentualnych korekt. Dobry szef potrafi docenić swoich pracowników, gdy ci wykazują się dobrymi umiejętnościami. Pochwały są idealnym środkiem do motywowania swoich pracowników. To właśnie wtedy pracownicy mają największą wydajność, bo czują, że to co robią może się podobać i jest warte uwagi. Pochwała nic nie kosztuje, a potrafi naprawdę wywołać pozytywne emocje u pracownika. Jako dobry szef powinieneś wypracować sobie swój osobisty system motywacyjny. Jak to zrobisz, to już od Ciebie zależy i od dysponowanych przez Ciebie środków. Jeżeli nie posiadasz zaplecza do motywowania rzeczami materialnymi (np. bilety do kina, bony itp.), to nic strasznego. Czasem niewielki gest i dobre słowo wystarczą.

To co? Gotowy na zdobycie złotego medalu w byciu szefem idealnym? Nie ma na co czekać. Twoi pracownicy czekają na kogoś takiego… nie zawiedź Ich.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Może zainteresuje Cię też jeden z poniższych tematów?
Zobacz także te artykuły:
Zakupy spożywcze w stylu zero waste

Wiele z nas ma problem z ilością kupowanych produktów spożywczych, co za tym idzie z ich wykorzystaniem zanim się zepsują. Generuje to niepotrzebne wydatki oraz

Czytaj dalej »
Napis Englisj ułożony z kolorowych klocków z literkami

Rodzice, którzy swobodniej podchodzą do uczenia się języków i przekazywania ich swoim dzieciom osiągają lepsze efekty dydaktyczne – wynika z badań rodzin wielojęzycznych. Obiektywne czynniki

Czytaj dalej »
Jak bezpiecznie rozmrażać mięso? Szybkie sposoby na rozmrażanie.

Kto z nas nie lubi mieć w zamrażarce mrożonego mięsa, filetów rybnych, czy kiełbasek czekających na kolację czy szybki obiad w tygodniu? Chętnie zamrażamy domowe

Czytaj dalej »
Człowiek broniący się tarczą przed covid

Szczepienia nie dotyczą tylko osób zdrowych. Im bardziej jesteśmy chorzy, tym bardziej powinniśmy się szczepić – przekonywali w czwartek eksperci podczas konferencji prasowej online. Za

Czytaj dalej »
"Klimatyczne ABC" - polscy eksperci przygotowali darmowy podręcznik o klimacie

Interdyscyplinarny zespół ekspertów przygotował podręcznik na temat zmiany klimatu, który może być pomocą dydaktyczną dla nauczycieli w szkołach średnich oraz na uczelniach. Książka “Klimatyczne ABC”

Czytaj dalej »