Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Co warto zobaczyć w Katowicach?

KATOWICE

Katowice stanowią stolicę województwa śląskiego. Jest to największe miasto tego regionu, liczące prawie 303 tys. ludności. Niemal każdy kojarzy Katowice z przemysłem górniczym, hałdami oraz spodkiem. Czym jeszcze mogą poszczycić się Katowice? Zapraszamy do przeczytania niniejszego artykułu.

Czy to ufo?

Niewątpliwie Spodek jest znakiem rozpoznawalnym Katowic i to nie tylko na skalę kraju, ale też świata. Dla laików, jest to hala widowiskowo-sportowa, która łączy w sobie zarówno miejsce koncertów, jak i wydarzeń sportowych. Oprócz tego organizowane są w nim różnego rodzaju targi. Spodek został zbudowany w latach 60 i 70 ubiegłego wieku i już wtedy był konstrukcyjnym ewenementem. Do dzisiaj sprawia wrażenie latającej budowli, która z każdej perspektywy przypomina ufo. Spodek liczy ponad 11 tysięcy miejsc siedzących, a cała jego powierzchnia sięga prawie 339 m3. Wokół Spodka rozpościera się tzw. strefa kultury Centrum Kongresowego, która zachwyca swoim wyglądem. Dzięki specjalnemu ułożeniu architektonicznemu, przykuwa uwagę nie tylko miejscowych, ale też gości. Dach gmachu wypełniony jest trawą, a dzięki specjalnym wytyczonym ścieżkom, można podziwiać Spodek w całej jego okazałości.

Katowicki rynek

Rynek w Katowicach może zaskoczyć niejednego turystę. Jeżeli ktokolwiek spodziewa się typowej zabudowy, to na pewno w Katowicach takiej nie znajdzie. Wiele lat istniały spory, czy i gdzie właściwie mieści się katowicki rynek. Wszystko to za sprawą sieci komunikacji, która go przecina niemalże z każdej strony. Rynek w Katowicach umiejscowiony jest pomiędzy Zenitem, Teatrem Śląskim, a Domem Prasy. Dopiero w roku 2015, gdy rynek został oddany do remontu, całość nabrała nowej jakości. Mieszkańcy, jak i przyjezdni chętnie spędzają czas na rynku, wśród nowoczesnej fontanny, podświetlanych schodów, ławek, rabat kwiatowych i drzew ozdobnych.  Nie brakuje tam także wielu kawiarni, które zachęcają do odwiedzin wszystkich klientów.

Przeczytaj też:  Rzeczy, których nie można przegapić zwiedzając Zamek w Łańcucie
Pomnik Powstańców Śląskich

Na turystycznej mapie Katowic nie powinno zabraknąć Pomnika Powstańców Śląskich. Został on wybudowany w 1967 r. Ma postać trzech orlich skrzydeł, które symbolizują trzy powstania śląskie. To symbol Katowic, który ze względu na wysokie koszty, został dokończony dzięki warszawskiej społeczności, która ufundowała koszt jego budowy na rzecz górnego śląska. Pomnik mieści się w Parku Powstańców Śląskich przy alei Wojciecha Korfantego.

Nikiszowiec - dzielnica robotnicza

Nikiszowiec to typowe dla okresu międzywojennego osiedle patronackie. Oznacza to, że zostało ono zbudowane przez patrona, czyli pracodawcę. W tym wypadku z myślą o klasie robotniczej. Chodzi rzecz jasna o górników. Osiedle to miało być samowystarczalne i mieścić się w niedużej odległości od miejsca pracy jego mieszkańców – szybu Giesche – obecnie szyb Wieczorek. Takich osiedli na terenie Katowic jest ok. 200, jednak to Nikiszowiec zyskał największą sławę. Całe osiedle jest zbudowane z czerwonej cegły i posiada niezwykły układ architektoniczny, który w 2011 r. został uznany za pomnik historii. Osiedle to zostało zbudowane w taki sposób, aby zaspokoić potrzeby jego mieszkańców. Dlatego też powstały tam: szpital, kościół, szkoła, sklepy, łaźnia, pralnia. Do dzisiaj zamieszkują tam całe pokolenia rodzin, które od lat związane są z górnictwem. Obecnie w okresie świątecznym organizowany jest na tamtejszym rynku jarmark, a w sezonie letnim wiele koncertów i wystaw malarskich. To miejsce, które niewątpliwie należy odwiedzić będąc w Katowicach.

Dolina Trzech Stawów

Nie sposób nie wspomnieć o Dolinie Trzech Stawów w Katowicach. Jest to jedno z bardziej popularnych miejsc rekreacyjnych w Katowicach. W sezonie letnim gromadzi się tam tysiące osób, które chcą spędzić wolny czas na świeżym powietrzu z dala od zgiełku centrum. Tak naprawdę jest tam aż 10 stawów, ale kąpiel dozwolona jest tylko w jednym. Jest to idealne miejsce także dla osób, które oprócz kąpieli wodnej, chcą pojeździć na rolkach lub rowerach – są specjalnie wytyczone do tego ścieżki. Ponadto jest to raj dla wędkarzy.

Przeczytaj też:  Łęczyca/ Średniowieczne grodzisko w Tumie otwarte dla zwiedzających
Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Może zainteresuje Cię też jeden z poniższych tematów?
Zobacz także te artykuły:
Jak drzemka wpływa na zdrowie?

Wg słownika języka polskiego (PWN) słowo drzemka oznacza tyle co krótki, lekki sen. I tak też jest w rzeczywistości. Mówiąc o tym, że ktoś uciął

Czytaj dalej »
Co powoduje kamienie nerkowe?

Z kamicą nerkową mamy do czynienia w przypadku odkładania się złogów w układzie moczowy w postacie kamieni, mogą one występować w nerkach lub pęcherzu moczowym.

Czytaj dalej »
Spadochron

Nie ulega wątpliwości, że skok ze spadochronem należy do jednego z najbardziej ekstremalnych sportów. Nie każdy marzy o nim, ale są fanatycy, którzy nieustannie o

Czytaj dalej »
Jak wygląda manicure winylowy?

Kochane kobietki! Czy słyszałyście już o manicure winylowym? To hit 2019 r., który ma stanowić alternatywę dla hybryd. Przeczytaj, czym jest manicure winylowy, poznaj jego

Czytaj dalej »
Winingowie w swojej wiosce

Ostatnie badania potwierdziły, że to Ostrów Lednicki jest najpewniejszą lokalizacją chrztu księcia Mieszka w 966 roku – powiedział PAP dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy

Czytaj dalej »