Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Jak pielęgnować niemowlaka?

Bardzo ważna jest pielęgnacja skóry dziecka w początkowym okresie życia, gdyż jest ona bardzo delikatna i narażona na infekcje. Po porodzie na skórze niemowlaka często pojawia się wiele zmian, a sam jej wygląd zmienia się z czasem. Większość drobnych zmian jest niegroźna, część wymaga większej uwagi i użycia środków takich jak maści, żele, balsamy. Istotna jest kąpiel dziecka, dbanie o higienę pępka, ale to nie wszystko…

Skóra nowo narodzonego dziecka pokryta jest meszkiem – delikatne włoski, najwięcej jest ich na plecach, ramionach, policzkach. Jest to zupełnie naturalne, wyciera się po kilku tygodniach życia. W pierwszych miesiącach życia niezmiernie ważna jest pielęgnacja i nawilżanie skóry dziecka, ponieważ nie jest ona jeszcze do końca wykształcona, przez co nie ma naturalnej bariery ochronnej.

Kąpiel noworodka

Noworodka powinno się kąpać kilka razy w tygodniu, a najlepiej codziennie. Jeśli nie jest to możliwe trzeba bardzo dokładnie przemywać skórę dziecka podczas zmiany pieluszki. Do kąpieli należy używać delikatnych kosmetyków – najlepiej nie perfumowanych, przeznaczonych dla niemowląt. Aby dokładnie umyć niemowlę nie są niezbędne myjki lub gąbki. Jeśli jednak takich używamy należy je co jakiś czas wygotować lub wymienić na nowe. Malutkie dzieci najlepiej kąpać w niewielkiej wanience, z wykorzystaniem niewielkiej ilości wody. Wystarczy, że dziecko będzie zanurzone do połowy. Temperatura wody powinna wynosić 33-35 ℃. Bardzo ważna jest technika podtrzymywania ciała dziecka podczas kąpieli. Główkę i plecki należy trzymać nieco wyżej. Jedną ręką zawsze trzymaj główkę. Jeśli nie masz wprawy w kąpieli noworodka początkowo nie stosuj oliwek, aby dziecko się nie wyślizgnęło. Pomocne mogą się okazać specjalne podkłady, a gąbki układane na dno wanienki, zapobiegają ślizganiu się dziecka. Zadbaj o temperaturę otoczenia w miejscu wykonywania kąpieli, małe dzieci szybciej się wychładzają. Jeśli dziecko bardzo płaczę podczas kąpieli może dawać znak, że jest mu zimno. Przed rozpoczęciem kąpieli warto przygotować wszystkie kosmetyki w zasięgu ręki, aby skupić się na bezpieczeństwie dziecka. Po kąpieli szybko okryj malucha miękkim ręcznikiem i osusz. Jeśli pępowina nie goi się prawidłowo, odradza się kąpiele w wanience lub kąpie się w bardzo małej ilości wody.

Przeczytaj też:  Miód wielokwiatowy

Pielęgnacja noworodka

Pielęgnacja buzi

Na buzi dziecka mogą pojawiać się różne wypryski i krostki. Nie należy ich wyciskać ani zdrapywać. Nie trzeba również na wczesnym etapie życia dziecka smarować ich maściami. Powinny zniknąć same. Buzię dziecka myjemy raz dziennie przed kąpielą, zwilżonym wacikiem lub myjką. Gdy dziecku uleje się pokarm postaraj się szybko przetrzeć buzie wilgotną chusteczką, skwaśniałe mleko może podrażnić skórę.

Pielęgnacja pępka

Odcięta pępowina powinna zagoić się w przeciągu dwóch tygodni po porodzie. Do czasu aż odpadnie należy szczególnie dbać o to miejsce. Staraj się nie dociskać go pieluszka, dbaj aby było suche, przebywaj kilka razy dziennie. Podczas kąpieli staraj się nie moczyć okolicy pępka jeśli tak się stanie osusz go czystym wacikiem i zdezynfekuj. Gdy pępek zaczerwieni się, zacznie sączyć się z niego ropa należy skonsultować się z lekarzem, aby nie wdało się zakażenie.

Pielęgnacja uszu

Do czyszczenia uszu noworodka nie używamy patyczków, możemy niechcący wepchnąć woskowinę do kanału słuchowego lub go uszkodzić. Uszy należy czyścić zwilżonym wacikiem z zewnątrz oraz za uszami.

Pielęgnacja nosa

Nosek niemowlaka czyścimy podobnie jak uszy z zewnątrz wilgotnym wacikiem, nie należy wkładać nic do dziurek, może spowodować to uszkodzenie błony śluzowej. Jeśli dziecko ma katar odciągamy go specjalnymi gruszkami lub aspiratorami.

Pielęgnacja dziąseł

Nie jest to oczywiste, że należy dbać o dziąsła dziecka nawet jeśli nie ma jeszcze ząbków. Kilka razy dziennie trzeba je masować oraz przemywać miękkim gazikiem nawiniętym na palec

Pielęgnacja oczu

Jest niezmiernie ważna w pierwszych dniach życia dziecka ponieważ powieki mogą być sklejone żółtą, lepka wydzieloną. Jeśli będzie się to utrzymywało długi czas, może to świadczyć o niedrożnych kanalikach łzowych co należy skonsultować z lekarzem. Oczy przemywamy przynajmniej raz dziennie, jeśli jest duża ilość wydzieliny robimy to częściej. Wykonujemy to miękkim wacikiem zwilżonym w ciepłej przegotowanej wodzie. Od zewnętrznego kącika do nosa. Na każde oczko nowy wacik.

Przeczytaj też:  Oczekiwanie doskonałości od dziecka uderza też w rodzica
Pielęgnacja dłoni i stóp

Noworodek raczej nie brudzi rączek wystarczy je umyć raz dziennie podczas kąpieli, w ciągu dnia przetrzeć wilgotną ściereczką. Dokładnie osuszamy przestrzenie między palcami zarówno dłoni jak i stóp. Najwięcej trudności może sprawić pielęgnacja paznokci u maluszka. Są one bardzo malutkie i miękkie. Najlepiej obcinać je kiedy dziecko śpi za pomocą specjalnych malutkich nożyczek. Paznokcie u rąk należy obcinać na półokrągło, a u stop na prosto. Gdy skończysz, sprawdź czy paznokcie nie są ostre może to spowodować podrapanie się przez dziecko.

Pielęgnacja okolicy pieluszkowej

Jest to okolica wymagająca najwięcej uwagi i higieny. Okolicę pieluszkową koniecznie trzeba myć raz dziennie podczas kąpieli oraz przemywać przy każdej zmianie pieluszki gdyż okolica ta bardzo łatwo się odparza. Do mycia wystarczy czysta ciepła woda lub chusteczki nawilżane. Nieco inaczej wygląda podmywanie u dziewczynek inaczej u chłopców. Myjąc dziewczynkę należy dbać o wargi sromowe, rozchylić je i delikatnie zmyć biały nalot, następnie przemywać od sromu w stronę odbytu. U chłopców należy się skupić na okolicy pod penisem i mosznej aby nie zbierał się tam brud. U noworodka nie ściągamy napletka gdyż na tym etapie rozwoju może być to bolesne. Gdy okolica pieluszkowa zostanie umyta warto nasmarować pupę maścią przeciw odparzeniom.

Pielęgnacja ciemieniuchy

U niektórych noworodków może pojawić się na głowie ciemieniucha, czyli białe lub żółte łuski na powierzchni skóry głowy. Jest to naturalne nie jest to wyniki niedopatrzenia higienicznego. Miejsce to po kąpieli nawilżamy oliwką, po jej wchłonięciu szczotką z miękkim włosiem wyczesujemy łuski.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Może zainteresuje Cię też jeden z poniższych tematów?
Zobacz także te artykuły:

Fundacja WOŚP – dane od 1993 r. Fundacja WOŚP to organizacja pozarządowa, która cieszy się największym zaufaniem społecznym w Polsce. Jej początek sięga roku 1993

Czytaj dalej »
Mama i dzieci ćwiczą razem z ciężarkami

Sport jest ważnym aspektem w życiu każdego człowieka – a przynajmniej powinien być. Ruch to zdrowie, jak głosi stare przysłowie. Co zrobić, gdy Twoje dziecko

Czytaj dalej »

Konflikt serologiczny Dochodzi do niego, gdy kobieta ma grupę krwi Rh- natomiast ojciec dziecka ma grupę Rh+ i płód dziedziczy odczyn dodatni krwi. Wtedy ciało

Czytaj dalej »
Dieta sokowa jest oparta na sokach owocowych i warzywnych

Dieta sokowa jest to metoda oczyszczania organizmu z toksyn, za pomocą soków warzywno – owocowych. Toksyny odkładają się w organizmie głównie przez złe nawyki żywieniowe,

Czytaj dalej »
Jak dobrać odpowiedni krem do twarzy?

Krem do twarzy stanowi podstawę pielęgnacji skóry, która często bywa wymagająca. Dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór kremu do danej cery, tak by zapewnić jej

Czytaj dalej »
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/fringoo/public_html/odpowiadamy.pl/wp-includes/functions.php on line 5420 Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/fringoo/public_html/odpowiadamy.pl/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107